سلامتی شما

انتخاب عصا برای بیماران ام اس

عصا برای بیماران ام اس

 

 

 

بیماری ام اس و استفاده از عصا

 

استفاده از عصا یکی از راه‌های مقابله با کاهش تحرک در مولتیپل اسکلروزیس (MS) است.

ممکن است بخواهید به طور متناوب از عصا برای کمک به تعادل مانند زمانی که در مسیری ناهموار قدم می‌زنید، استفاده کنید یا اگر یکی از پاهای شما به طور قابل توجهی ضعیف تر از دیگری است، ممکن است بخواهید تقریباً همیشه از عصا استفاده کنید.

جدای از جنبه‌های عملی تصمیم گیری در مورد اینکه آیا به عصا نیاز دارید یا خیر و چگونه از آن استفاده ایمن کنید، ممکن است در مورد آن احساس نگرانی داشته باشید. فکر کردن از طریق هر دوگانگی ممکن است بخش بزرگی از تصمیم شما باشد. اگر تصمیم به خرید عصا دارید، ابزار جدیدی در دستان خود خواهید داشت که به شما کمک می‌کند پس از انتخاب نوع مناسب، توانایی‌های خود را به حداکثر برسانید.

 

تصمیم گیری در مورد نیاز به عصا:

اگر ام اس شما توانایی شما را برای حرکت کردن و انجام کارهایی که دوست دارید انجام دهید محدود می‌کند، یک دستگاه حرکتی می‌تواند به شما در فعال ماندن کمک کند. عصا نسبت به باقی تجهیزات توانبخشی پیچیدگی کمی دارد.

می‌توانید با فیزیوترپیست یا درمانگر خود صحبت کنید و در نظر بگیرید که آیا می‌توانید از استفاده از عصا سود ببرید یا خیر، اما در نهایت تصمیم با شماست.

برخی از سوالاتی که باید هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه آیا عصا برای شما مفید است در نظر بگیرید عبارتند از:

• آیا هنگام راه رفتن در یک منطقه صاف به مبلمان، میز یا دیوار می‌چسبید؟
• آیا هنگام پایین آمدن یا بالا رفتن از پله‌ها احساس نگرانی یا ترس می‌کنید؟
• آیا درد لگن، مفصل یا زانو شما بدتر می‌شود؟
• آیا درد سرعت راه رفتن شما را در جایی که راه می روید یا زمانی راه می روید، محدود می‌کند؟
• آیا با تعادل مشکل دارید؟
• آیا به دلیل مشکلات حرکتی یا درد کمتر بیرون می‌روید؟
• آیا از راه رفتن در جمعیت اجتناب می‌کنید زیرا ممکن است زمین بخورید یا تحت فشار قرار بگیرید؟
• آیا تا به حال از عبور از خیابان ترسیده‌اید؟
• آیا افراد دیگری به شما پیشنهاد داده‌اند که عصا بگیرید؟

اگر پاسخ شما به هر یک از سوالات بالا مثبت است، ممکن است بخواهید عصا را در یک محیط فیزیوتراپی امتحان کنید. می‌توانید نحوه استفاده ایمن از آن را بیاموزید و در مورد اینکه آیا تحرک شما را بهبود می‌بخشد، ایده بگیرید.
اگر با عصا احساس ثبات و تعادل بیشتری می‌کنید، احتمالاً این وسیله گزینه مناسبی برای شماست. با خود صادق باشید و فواید و کاستی‌های عصا را با دقت بسنجید.

 

نگرانی‌های احساسی در مورد استفاده از عصا:

استفاده از عصـا می‌تواند تغییری اساسی در زندگی شما باشد. ممکن است نگرانی‌های عاطفی زیادی داشته باشید و مهم است که این مسائل را بپذیرید.

 

نگرانی‌های رایج:

برخی از نگرانی‌هایی که ممکن است باعث شود حتی در صورت نیاز از عصـا اجتناب کنید عبارتند از:

• احساس خودآگاهی، شرمساری، یا کمتر شایستگی در مقابل دیگران
• حسی که عصـا نشان دهنده از دست دادن آزادی شماست
• ترس از اینکه عصـا به این معنی است که وضعیت شما رو به کاهش است
• عصا را با پیری مرتبط کردن
• نگران باشید که تکیه بر عصا باعث ضعیف شدن عضلات شما می‌شود

در حالی که این نوع نگرانی‌ها قابل درک هستند، عصـا برای کمک به عملکرد بهتر شما است. استفاده از عصـا به این معنی نیست که بهتر نخواهید شد. بسیاری از اشکال ام اس با بهبودی مشخص می‌شوند، بنابراین کاهش تحرک اکنون به این معنی نیست که تحرک شما در آینده بهبود نمی‌یابد.

صحبت در مورد احساسات خود را در نظر بگیرید، چه با یک دوست مورد اعتماد یا عزیز، ارائه دهنده مراقبت ‌ای بهداشتی، فیزیوتراپیست خود، در یک گروه پشتیبانی یا با یک متخصص بهداشت روان دارای مجوز. صحبت کردن در مورد آن می‌تواند به شما کمک کند تا تردیدهای خود را برطرف کنید.

همچنین به یاد داشته باشید که اگرچه ممکن است برخی از جنبه‌های استفاده از عصـا را نامطلوب بدانید، انجام این کار ممکن است فرصت‌هایی را که در حال حاضر دشوار یا دور از دسترس هستند (مثل رفتن به گردش‌های بیشتر با خانواده) واقعی کند. این می‌تواند ارزش فوق العاده‌ای از نظر دیدگاه کلی شما در مورد زندگی با ام اس داشته باشد.

پیدا کردن عصای مناسب:

می‌توانید از فیزیوتراپیست خود در مورد مشخصاتی که باید در عصـا جستجو کنید، مشاوره دریافت کنید. در حالی که می‌توانید به تنهایی یک عصا را انتخاب کنید، از پرسیدن سوال و امتحان چند نوع و اندازه مختلف دریغ نکنید.

• هدف از عصا را مشخص کنید
اطمینان حاصل کنید که عصا اندازه مناسبی دارد
گرفتن عصا را در نظر بگیرید
• عصایی را که دوست دارید انتخاب کنید
• با یک فیزیوتراپیست کار کنید

استفاده از عصـا همیشه شهودی نیست. بسته به علائم ام اس که تجربه می‌کنید، ممکن است لازم باشد عصا را به صورت هماهنگ با پای آسیب دیده یا پای مخالف حرکت دهید.

 

سخنی از ایران بهکار

زندگی با ام اس چالش‌هایی دارد. عبور از محدودیت‌های خود اغلب امکان پذیر است، اما نیاز به تغییرات عمدی در سبک زندگی دارد. یک وسیله حرکتی، مانند عصا، می‌تواند به شما کمک کند. روند عاطفی رسیدن به آن تصمیم می‌تواند سخت باشد، اما زمانی که عصا در اختیار داشته باشید، می‌توانید آزادی را به دست آورید، که می‌تواند قدرت‌بخش باشد.

 

منبع:
https://www.verywellhealth.com/cane-for-multiple-sclerosis-2440636

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *