سلامتی شما

مقایسه ویلچر ساده و ویلچر برقی

مقایسه ویلچر برقی و ساده

بررسی ویژگی‌ها و تفاوت‌های ویلچر ساده و برقی

 

پس از آسیب نخاعی (SCI)، انتخاب یک ویلچر مناسب برای فرد به یک تصمیم بسیار مهم تبدیل می‌شود که باید اتخاذ شود.

در اینجا نگاهی دقیق‌تر به انتخاب‌های پیش رو در خرید ویلچر که ممکن است لازم باشد فرد مبتلا به آسیب نخاعی انجام دهد، می‌اندازیم.

ویلچر ساده و برقی :

اولین چیزی که باید به آن اشاره کرد این است که ویلچرها در طی 50 یا چند سال گذشته به طرز چشمگیری بهبود یافته‌اند. در گذشته آنها سنگین بودند، مانور دادن آنها دشوار بود و بسیار انعطاف ناپذیر بودند. امروزه ما طرح‌های مدرن و سبکی داریم که می‌توان آن‌ها را جمع کرد و به سرعت در عقب خودرو قرار داد.

انتخاب بزرگی که فرد باید انجام دهد این است که آیا یک ویلچر ساده یا دستی می‌خواهد یا یک صندلی چرخدار برقی که با نیروی برق حرکت می‌کند. مورد دوم بیشتر برای افرادی مانند افراد مبتلا به تتراپلژی مناسب است که قادر به استفاده از بازوهای خود نیستند یا در این ناحیه فاقد قدرت هستند.

ویلچرهای ساده یا دستی :

ویلچر ساده

• این مدل در سالهای اخیر با سیستم تعلیق عالی که سواری نرمتری را ارائه می‌دهد و از پیشرفت‌های خوبی بهره مند شده‌اند.
• ویلچرها در انواع تاشو و غیر تاشو ارائه می‌شوند. مزیت ویلچرهای تاشو این است که قابل حمل بوده و به راحتی می‌توان آن ها را در پشت خودرو قرار داد.
• با صندلی‌های چرخدار ساده‌ی مدرن نیز «رانندگی» بسیار آسان‌تر است و معمولاً زمانی که کاربر توانایی راندن با آن را فرا می‌گیرد، بسیار پاسخ‌گو هستند.
• درست مانند دوچرخه‌ها، کاربران می‌توانند ویلچر خود را با افزودن نوآوری‌های با عملکرد بالا مانند لاستیک‌های بهتر اصلاح کنند.
• انواع مختلفی برای کسانی که SCI دارند وجود دارد. به عنوان مثال، برخی از افراد در هل دادن رینگ لاستیک‌ها مشکل دارند و امروزه مدل‌هایی وجود دارد که اهرم‌هایی دارند که فشار کمتری به بدن وارد می‌کند.

کلید انتخاب بهترین ویلچر این است که از قبل آن را امتحان کنید و مطمئن شوید که تمام چک لیست‌ها تیک خورده‌است.

انواع مدل‌های 703 ویلچر ساده ایران بهکار با دارا بودن استانداردهای لازم، راحتی و استحکام را به کاربران عزیز ارائه می‌دهد.

ویلچر برقی:

ویلچر برقی

• گزینه دیگر انتخاب ویلچری است که موتور داشته باشد و مانند یک اسکوتر کوچک کار کند.
• در حال حاضر طیف وسیعی از سبک های مختلف در بازار وجود دارد، از جمله آنهایی که شبیه ویلچر معمولی هستند و همچنین اسکوترهای 3 و 4 چرخ با صندلی و ستون فرمان بالای پایه برق.
• خبر خوب در اینجا این است که مدل‌های مختلفی برای نیازهای مختلف وجود دارد. کاربر می‌تواند صندلی برقی را انتخاب کند که با لاستیک‌ها و سیستم تعلیق طراحی شده خاص مطابق با نیازهای او باشد.
• با وجود تمام مزایا و امکانات موجود در صندلی‌های چرخدار برقی مدرن، داشتن تخصص مناسب بسیار مهم است. اینجاست که کاردرمانگران می‌توانند در فرآیند تصمیم گیری کمک کنند.

باتری و باتری کمکی:

فرد باید مواردی بیشتر از اینکه کار کردن با یک محصول خاص چقدر آسان است را در نظر بگیرد. برای ویلچرهای برقی، عمر باتری یک نکته مهم است.

سه نوع مختلف برای صندلی چرخدار برقی وجود دارد:

• باتری‌های سرب اسیدی نیاز دارند که کاربر هر چند وقت یکبار آنها را شارژ کند. تعمیر و نگهداری بالاتری دارند اما نسبتاً ارزان هستند.
• باتری‌های ژلی گران تر هستند اما نیاز به نگهداری کمتری دارند و عمر طولانی تری دارند.
• باتری‌های لیتیومی که بسیار گران تر هستند.

باتری کمکی در سال های اخیر به سرعت در حال افزایش است و می‌تواند به بسیاری از ویلچرهای مدرن اضافه شود.

در حالی که باتریها اندکی به وزن صندلی چرخدار اضافه می‌کنند، بسیاری از بیماران آسیب نخاعی وجودشان را الزامی می‌دانند، به خصوص در هنگام بالا رفتن از سربالایی. برخی از ویلچرهای جدید شامل این آیتمها می‌شوند، اما در آینده‌ای نه چندان دور این امکان وجود خواهد داشت که بتوانید باتریها را به صندلی چرخداری که خریداری می‌کنید بیافزایید.

 

نشستن و جایگیری:

نکته مهم دیگری که باید در نظر گرفت، نوع صندلی چرخدار موجود و موقعیت فرد روی آن است. این موضوع، بسته به نحوه استفاده شخصی از ویلچر بسیار متفاوت خواهد بود.
به عنوان مثال، یک صندلی چرخدار پاراپلژیک ممکن است به بالشتک‌های خاصی برای جلوگیری از ایجاد زخم بستر نیاز داشته باشد. بالشتک‌های قابل تنظیم که می‌توانند موقعیت کاربر را تغییر دهند نیز مزیت بزرگی هستند.

کسی که فقط از صندلی خود برای رفت و آمد در خارج از خانه استفاده می‌کند و تمام روز را روی آن نمی‌گذراند، احتمالاً نیاز کمتری به بالشتک صندلی چرخدار خواهد داشت و نگرانی کمتری در مورد موقعیت خود خواهد داشت.

 

انتخاب درست:

احتمالاً مهمترین وسیله‌ای که یک فرد مبتلا به ضایعه نخاعی خریداری می‌کند، صندلی چرخدار او است. این مهم است که برای این انتخاب وقت بگذارید و تحقیقات زیادی انجام دهید. انتخاب بهترین ویلچر بدون شک تفاوت زیادی در بسیاری از جنبه‌های زندگی ایجاد می‌کند و دسترسی، راحتی و رفاه و موارد دیگر را بهبود می‌بخشد.

 

ایران بهکار با تولید ویلچر ارزان ولی باکیفیت در انواع ساده، ارتوپدی، برقی، حمامی، همراه، اطفال، CP و غیره گلمی بلند جهت بومی سازی این صنعت برداشته‌است.

 

منبع:
https://sciprogress.com/wheelchair-selection-guide/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *