سلامتی شما

نقش خانواده و مراقبین در حمایت از سالمندان ویلچر نشین

کمک به سالمندان استفاده کننده از ویلچر

مراقبین سالمندان ویلچری چگونه می‌توانند به آنها کمک کنند؟

با بالا رفتن سن افراد، ممکن است آنها به استفاده از ویلچر برای کمک به حرکت ایمن و مستقل نیاز داشته باشند. ویلچرها نه تنها کمک حرکتی می‌کنند، بلکه نقشی حیاتی در بهبود زندگی روزانه و رفاه کلی سالمند ویلچری دارند.

با حمایت و مراقبت صحیح از اعضای خانواده، سالمندانی که روی ویلچر نشسته‌اند می‌توانند به زندگی شاد، رضایت بخش و مستقل ادامه دهند.

در این مقاله، نقش حیاتی اعضای خانواده و مراقبان را در حمایت از سالمندان با ویلچر بررسی خواهیم کرد. از نکات عملی در مورد انجام وظایف روزمره زندگی تا حمایت عاطفی، ما همه چیزهایی را که باید بدانید تا اطمینان حاصل شود که عزیزانتان با ویلچر خود احساس راحتی و اعتماد به نفس می‌کنند را پوشش خواهیم داد.

چه مراقبی باشید که به دنبال راهنمایی است یا یکی از اعضای خانواده که می‌خواهد به عزیز معلول خود کمک کند، بیایید به بررسی این موضوع بپردازیم و بررسی کنیم که چگونه می‌توانیم زندگی با یکی از اعضای خانواده روی ویلچر را به تجربه‌ای مثبت و مفید تبدیل کنیم.

پشتیبانی فیزیکی کاربران ویلچر:

ارائه حمایت فیزیکی از سالمندان استفاده کننده از ویـلچر شامل چندین ملاحظات کلیدی برای اطمینان از راحتی، ایمنی و رفاه آنهاست. در اینجا چند نکته وجود دارد:

در نقل و انتقال کمک کنید:

کمک به یک عضو سالخورده خانواده در هنگام نشستن و بلند شدن از ویلچر در صورت لزوم می‌تواند کمک بزرگی باشد. شما می‌خواهید مطمئن شوید که از تکنیک‌های مناسبی که پزشک یا کاردرمان توصیه کرده‌است استفاده می‌کنید تا از آسیب به خود یا فردی که روی ویلچر نشسته‌است، جلوگیری کنید.

همیشه برای حمایت آماده باشید:

در صورت نیاز ویلچر را فشار دهید تا مطمئن شوید که چرخ ها ایمن هستند و به آرامی حرکت می‌کنند یا خیر. اگر فرد از ویلچر برقی استفاده می‌کند، مطمئن شوید که شارژ شده و در وضعیت مناسبی قرار دارد.

اطمینان از راحتی:

وضعیت نشستن را بررسی کنید و در صورت لزوم تنظیماتی مانند اضافه کردن بالشتک یا زیرپایی برای بهبود راحتی و کاهش خطر زخم بستر انجام دهید.

ارتقاء ایمنی:

از محیط اطراف و خطرات احتمالی مانند سطوح ناهموار یا موانعی که می‌توانند باعث واژگونی ویلچر شوند، آگاه باشید. ویلچر، هنگام استفاده نکردن از آن، به درستی محکم شده باشد.

کاربر ویلچر را به داشتن استقلال تشویق کنید:

به فرد اجازه دهید کارهایی را که می‌تواند به تنهایی انجام دهد، مانند انتقال به ویلچر، هل دادن ویلچر در صورت امکان، و پیمایش در محیط اطراف، انجام دهد.

کاربر را انجام ورزش تشویق کنید:

ورزش منظم برای افراد روی صندلی چرخدار بسیار مهم است زیرا مزایای زیادی از جمله سلامت کپسول مفصلی دارد. کپسول مفصلی یک ساختار محافظ است که مفاصل مانند لگن، زانو و شانه‌ها را احاطه می‌کند. کپسول‌های مفصلی از بافت‌های همبند تشکیل شده‌است که ثبات و پشتیبانی را فراهم می‌کند. ورزش منظم به حفظ انعطاف پذیری مفاصل، قدرت عضلانی و تحرک که برای سلامت مفاصل ضروری است، کمک می‌کند.

برای سالمندانی که از ویلچر استفاده می‌کنند، ورزش می‌تواند به بهبود تحرک و جلوگیری از سفتی مفاصل و آتروفی عضلانی که می‌تواند ناشی از نشستن طولانی مدت باشد، کمک کند. انجام تمرینات مناسب، مانند تمرینات دامنه حرکتی و تمرینات مقاومتی، می‌تواند به بهبود قدرت و انعطاف عضلانی کمک کند و کپسول مفصلی را سالم نگه دارد و خطر درد، ناراحتی و سفتی مفصل را کاهش دهد.

ورزش همچنین گردش خون را بهتر می‌کند که به رساندن اکسیژن و مواد مغذی به بافت‌های مفصلی از جمله کپسول مفصلی و به ترمیم و نگهداری بافت کمک می‌کند. علاوه بر این، ورزش منظم می‌تواند به مدیریت وزن که برای کاهش استرس و فشار روی مفاصل، به ویژه مفاصل تحمل کننده وزن مانند لگن و زانو، در نهایت از سلامت کپسول مفصلی حمایت می‌کند، کمک کند.

علاوه بر این، نشان داده شده‌است که ورزش فواید سلامتی متعدد دیگری برای افراد مسن دارد، از جمله بهبود سلامت قلبی عروقی، بهبود خلق و خو، افزایش تراکم استخوان و بهبود عملکرد و تحرک کلی فیزیکی. همه این مزایا به رفاه کلی و کیفیت زندگی سالمندان استفاده کننده از ویلچر کمک می‌کند و به آنها در بدست آوردن و حفظ استقلال، تحرک و سلامت مفاصلشان یاری می‌رساند.

به یاد داشته باشید که با افراد مسن در مورد ترجیحات، سطح راحتی و نیازهایشان به طور آشکار و محترمانه ارتباط برقرار کنید. هر فردی متفاوت است و نیازهای حمایت فیزیکی آنها ممکن است متفاوت باشد. همیشه ایمنی، آسایش و رفاه سالمند یا کاربر ویلچر را در اولویت قرار دهید و در صورت نیاز از مشاوره حرفه‌ای استفاده کنید.

حمایت عاطفی سالمند استفاده کننده از ویلچر:

وقتی صحبت از ارائه حمایت عاطفی به یک فرد مسن با تحرک محدود می‌شود، همه چیز در مورد انتشار مقداری شادی و فضای مثبت است!

با درگیر شدن در گفتگوهای معنادار و گوش دادن به داستان‌ها، جوک‌ها یا خاطرات آنها با علاقه واقعی شروع کنید. چند جوک یا حکایت ساده را به اشتراک بگذارید تا لبخند بر لبانشان بیاورد و روحیه آنها را سبک کند.
در بیشتر موارد، سازگاری با زندگی روی ویلچر می‌تواند از نظر عاطفی برای سالمندان چالش‌برانگیز باشد و تحقیقات نشان داده‌است که وقتی اعضای خانواده و مراقبان حمایت عاطفی می‌کنند، می‌تواند به آنها کمک کند تا کمی بهتر با تغییرات و چالش‌های ناشی از معلولیت کنار بیایند.

تشویق کاربر ویلچر به رفتن دنبال سرگرمی‌ها یا علایقش نیز می‌تواند راه دیگری برای حمایت عاطفی باشد. نشان دادن اینکه آن‌ها که هنوز هم می‌توانند کارهایی را که زمانی دوست داشتند انجام دهند، می‌تواند راهی عالی برای کمک به آنها برای درک توانایی‌های خود باشد. برای موفقیت‌ها و تلاش‌هایشان کلمات تشویق‌کننده و تحسین‌کننده بیان کنید، نقاط قوت و توانایی‌هایشان را به آنها یادآوری کنید و به یاد داشته باشید که حضور داشته باشید و در صورت نیاز دست یاری به سمت آنها دراز کنید یا آنها را در آغوش بگیرید.

مراقبت واقعی، همدلی و مثبت اندیشی شما می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

آموزش و حمایت:

آموزش و حمایت ممکن است چیزهای جدی به نظر برسد، اما هر دو برای اطمینان از ایمن بودن و حمایت از سالمندان با صندلی چرخدار بسیار مهم هستند. به عنوان یک مراقب یا یکی از اعضای خانواده، می‌توانید نقشی کلیدی در کمک به سالمند در زندگی خود ایفا کنید تا نکات و جزئیات ویلچر خود را یاد بگیرد. با متخصصان مراقبت‌های بهداشتی و درمانگران کار کنید تا مطمئن شوید که آموزش مناسب در مورد نحوه استفاده ایمن از تجهیزات و سازگاری با روش جدید زندگی خود دریافت می‌کنند.

اما این همه ماجرا نیست! شما همچنین می‌توانید مدافع عزیز خود باشید. در مورد نیازها و حقوق آنها در محیط‌های مراقبت‌های بهداشتی صحبت کنید، به آنها کمک کنید به تجهیزات و منابع تحرک دسترسی پیدا کنند و آنها در سیستم‌های پیچیده مراقبت بهداشتی راهنمایی کنید. با کمک شما، آنها می‌توانند احساس اعتماد به نفس و قدرت داشته باشند تا زندگی خود را به بهترین شکل روی ویلچر خود بگذرانند.

ایمنی و دسترسی:

ایجاد یک محیط امن و در دسترس برای تضمین رفاه سالمند ویلچری بسیار مهم است و اعضای خانواده و مراقبان می‌توانند تفاوت بزرگی در این زمینه ایجاد کنند.

از نصب میله‌ها و نرده‌ها گرفته تا از بین بردن خطرات زمین خوردن و چیدمان مبلمان برای حرکت آسان، تغییرات زیادی وجود دارد که می‌توان برای ایمن‌تر و راحت‌تر کردن خانه انجام داد.

رمپ ها یا بالابرها نیز می‌توانند برای دسترسی به سطوح مختلف خانه نصب شوند که امکان تحرک و مشارکت بیشتر در فعالیت‌ها و استقلال بیشتر را فراهم می‌کند. تمیز نگه داشتن خانه و نگهداری آن نیز مهم است و تحقیق در مورد گزینه‌های حمل و نقل در دسترس و اطمینان از مناسب بودن فضاهای عمومی با صندلی چرخدار می‌تواند به سالمندان کمک کند تا به راحتی در دنیای بیرون حرکت کنند و بیشتر در اجتماع مشارکت کنند. با انجام این مراحل، اعضای خانواده و مراقبان می‌توانند اطمینان حاصل کنند که محیط برای ایمنی، آسایش و استقلال سالمندان مساعد است و تفاوت معناداری در زندگی روزمره آنها ایجاد می‌کند.

مدیریت استرس مراقبین:

مراقبت از یک سالمند ویلچری می‌تواند یک کار چالش برانگیز برای اعضای خانواده و مراقبان باشد. مهم است که به یاد داشته باشید که مراقبت از خود در این نقش به همان اندازه حیاتی است. درست مانند قرار دادن ماسک اکسیژن خود در هواپیما، مراقبت از سلامت جسمی و سلامت عاطفی خود برای ارائه بهترین مراقبت از عزیزتان ضروری است.

در جستجوی حمایت از سایر اعضای خانواده یا مراقبان خود تردید نکنید، در صورت نیاز استراحت کنید و حتی در صورت لزوم کمک حرفه‌ای را در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید شما در این سفر تنها نیستید و مراقبت از خودتان به شما این امکان را می‌دهد که از عزیزان مسن خود بهتر مراقبت کنید. بنابراین نفس عمیق بکشید و به یاد داشته باشید که مراقبت از خود به همان اندازه که از عزیزانتان مراقبت می‌کنید، مهم است .

با هم، به عنوان یک تیم، می‌توانید بهترین پشتیبانی ممکن را برای اطمینان از رفاه، استقلال و کیفیت زندگی سالمندان با ویلچر ارائه دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *