سلامتی شما

5 نکته برای بهبود وضعیت بدن روی ویلچر

ارتقاء پشتیبانی ویلچر

وضعیت مناسب روی ویلچر

 

داشتن حمایت مناسب هنگام نشستن روی ویلچر بسیار مهم است و اگر خودتان از صندلی چرخدار استفاده می‌کنید باید به آن توجه کنید. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

برخی از مزایا :

  • استرس بدن شما را کاهش می‌دهد
  • راحتی را حفظ می‌کند
  • مانور پذیری ویلچر را بهبود می‌بخشد
  • خطر آسیب را کاهش می‌دهد
  • احتمال ایجاد زخم‌های بستر را کاهش می‌دهد

وضعیت صحیح بدن مستلزم این است که هر قسمت از بدن شما از سر تا پاهایتان در موقعیت مناسب نسبت به قسمت بعدی قرار گیرد. با این کار، هر ناحیه از بدن که به درستی در موقعیت قرار نگرفته باشد، بر سایر نواحی بدن اثر بدی خواهد داشت. به عنوان مثال، وضعیت نامناسب ستون فقرات می‌تواند تأثیر مضری بر دیافراگم، پهلوها و قفسه سینه فرد داشته باشد. بنابراین، مهم است که اطمینان حاصل کنید که صندلی چرخدار شما به خوبی فیت می‌شود و برای هر قسمت از بدن شما پشتیبانی مناسبی فراهم می‌کند.

متخصصان ایران بهکار با ارائه مشاوره، به شما درقرار گرفتن مناسب روی ویلچر کمک می‌کنند.

در زیر 5 نکته برای اطمینان از پشتیبانی خوب وضعیت ویلچر آورده شده‌است..

 

لگن خود را تثبیت کنید :

لگن شما پایه و اساس یک موقعیت خوب بدن است. با اطمینان از اینکه صندلی ویلچر شما از لگن شما حمایت و تثبیت می‌کند، شروع کنید.
اندازه صندلی را بررسی کنید. عمق صحیح این اطمینان را می‌دهد که تا آخر بنشینید و وزنتان به طور یکنواخت در سراسر ران‌ها و باسن پخش شود. عرض صحیح از لغزش به یک طرف یا پیچش لگن شما جلوگیری می‌کند که می‌تواند به پوست آسیب برساند و موقعیت ستون فقرات شما را تغییر دهد.

گاهی اوقات می‌توان زاویه صندلی را نیز تنظیم کرد، که می‌تواند باعث کاهش لغزش به جلو یا پشتیبانی بیشتر در صورت عدم تعادل در نشستن شود.

ویلچرهای ایرانی ایران بهکار با طراحی مناسب، وضعیت مناسبی را برای بدن شما فراهم می‌کند.

همیشه مطمئن شوید که از کوسن مناسب ویلچر استفاده می‌کنید و از آن به خوبی نگهداری می‌شود، زیرا بالشتک نادرست می‌تواند تکیه‌گاه یک صندلی خوب را از بین ببرد.

انحنای «S» ستون فقرات خود را از طریق حمایت از وضعیت بدنی ثابت کنید

ستون فقرات شما دارای 3 انحنای طبیعی است که پایدارترین حالت را برای کمر شما فراهم می‌کند. اگر این منحنی‌ها به درستی پشتیبانی نشوند، می‌تواند موقعیت‌های غیرعادی، ناراحتی و آسیب‌های احتمالی طولانی مدت ایجاد کند.

از درست بودن ارتفاع و عرض پشت اطمینان حاصل کنید، زیرا اینها از منحنی پایینی پشت شما حمایت می‌کنند. تنش پشت و زاویه پشت نیز ممکن است نیاز به تنظیم داشته باشند تا حمایت بیشتر از وضعیت بدن را فراهم کنند. یا، برای کسانی که حتی در یک صندلی به خوبی اندازه گیری شده مشکل دارند، ممکن است به سیستم‌های پشتیبان اضافی نیاز باشد تا ستون فقرات شما به درستی تراز شود.

 

چگونه پشتیبانی از وضعیت صندلی چرخدار را بهبود می‌دهید؟

صاف بنشینید، شانه‌های خود را به عقب بیاورید و مطمئن شوید که به یک طرف خم نمی‌شوید. اگر نمی‌توانید این وضعیت را حفظ کنید، ممکن است پشت ویلچر حمایت کافی از وضعیت بدن را نداشته باشد.

 

برای وضعیت بهتر ویلچر از پاهای خود حمایت کنید :

پاهای شما مقداری از وزن شما را تحمل می‌کند و ثبات بیشتری را برای لگن شما فراهم می‌کند. حمایت ناکافی از پا می‌تواند بدن شما را از تراز خارج کند.

بررسی کنید که ارتفاع و موقعیت صفحات پا درست باشد. قد باید باسن و زانوهای شما را در زوایای راست قرار دهد و از توزیع یکنواخت وزن اطمینان حاصل کند. اگر پاهای شما خیلی جلوتر باشد، لگن شما را کج می‌کند و باعث خمیدگی یا خطر آسیب در اثر فشار می‌شود. اگر آنها خیلی به عقب جمع شوند، لگن شما را به سمت دیگری هل می‌دهد و انحنای طبیعی پشت شما را تغییر می‌دهد.

 

با حمایت از بازوهای خود وضعیت ویلچر را بهبود بخشید

وضعیت بازوی شما می‌تواند شانه‌های شما را به سمت پایین بکشد یا آنها را به سمت بالا فشار دهد، که بر انحنای بالای ستون فقرات و موقعیت سر شما تأثیر می‌گذارد. اطمینان حاصل کنید که تکیه‌گاه‌های شما ارتفاع مناسبی برای حمایت از بازوها، نگه داشتن شانه‌ها و حفظ انحنای طبیعی گردن شما دارند.

ویلچر ایران بهکار با طراحی مناسب، به شما کمک می‌کند وضعیت بدنی مناسبی داشته باشید. وب سایت صنایع پزشکی ایران بهکار را برای بررسی ویلچرها و سایر لوازم توانبخشی مشاهده کنید.

 

سر خود را متمرکز کنید تا از وضعیت بدنی بهتر پشتیبانی کنید  :

سر شما باید عمودی، در وسط، با چانه کمی جمع شده و دارای ثبات کافی برای نگاه کردن به جهات مختلف باشد. اگر سر شما به سمت جلو، عقب یا به یک طرف متمایل شود، ستون فقرات شما از تراز خارج شده و باعث ناراحتی می‌شود.

اگر بعد از تثبیت سایر قسمت‌های وضعیت بدنتان نمی‌توانید موقعیت مرکزی سر خود را حفظ کنید، ممکن است نیاز به حمایت بیشتری از گردن یا سر داشته باشید.

از این نکات ارائه شده استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که صندلی چرخدار شما حمایت مناسبی از سر تا پاهای شما فراهم می‌کند. از این گذشته، برای بسیاری از ما، استفاده از ویلچر بصورت روزمره یک ضرورت است. بنابراین بسیار بهتر است که ایمن و راحت باشیم.

 

منبع:
https://www.passionatepeople.invacare.eu.com/5-tips-for-improving-your-wheelchair-posture-support/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *