سلامتی شما

اهمیت طراحی و انتخاب تشکچه ویلچر

تشکچه ویلچر, بالشتک ویلچر, ویلچر

جلوگیری از زخم بستر با انتخاب بالشتک مناسب برای ویلچر

 

یک اندازه و یک شکل برای همه مناسب نیست! هدف در انتخاب تشکچه ویلچر و (تکیه گاه) تامین نیازهای وضعیتی فرد و ارائه مراقبت‌ها برای جلوگیری از فشار و زخم بستر در حین تحرک و فعالیت‌ها است.

 

درباره زخم‌های بستر:

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانیم زخم بستر چیست. زخم بستر یا دکوبیتوس آسیب موضعی به پوست و بافت نرم زیرین هستند. آنها معمولاً روی یک برجستگی استخوانی مانند قاعده ستون فقرات، دنبالچه، پاشنه‌ها و باسن، آرنج، زانو، مچ پا، پشت شانه‌ها یا پشت سر ایجاد می‌شوند.

زخم‌های بستر معمولاً در نتیجه فشار طولانی مدت به بافت نرم یا فشار در ترکیب با اصطکاک ایجاد می‌شوند که منجر به انسداد کامل یا جزئی جریان خون به بافت نرم مذکور می‌شود.
زخم‌های بستر ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد، اما معمولاً برای افرادی که روی یک بستر یا برای مدت طولانی مدت می‌نشینند یا می‌خوابند، تأثیر می‌گذارد. آنها معمولاً به تدریج زیاد می‌شوند، اما گاهی اوقات می‌توانند تنها در چند ساعت ایجاد شوند.

بر اساس NHS، علائم اولیه زخم بستر دسته یک عبارتند از:

• بخشی از پوست تغییر رنگ می‌دهد
• لکه‌های تغییر رنگ داده شده با فشار دادن سفید نمی‌شوند
• تکه‌ای از پوست که احساس گرما، اسفنجی یا سفتی می‌کند
• درد یا خارش در ناحیه آسیب دیده

اگر به درستی درمان نشود، زخم بستر ممکن است بدتر شود و اشاکل زیر را به خود بگیرد:

• زخم یا تاول باز – زخم بستر دسته دو
• زخم عمیقی که به لایه‌های عمیق تر پوست می‌رسد – زخم بستر دسته سه
• یک زخم بسیار عمیق که ممکن است به عضله و استخوان برسد – زخم بستر دسته چهار.

 

ارزیابی صندلی چرخدار با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی برای کمک به تعیین ویژگی‌ها و مزایای محصول که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد، توصیه می‌شود، زیرا این امر در جلوگیری از ایجاد زخم های بستر بسیار مهم است و در صورت ایجاد، نشستن مناسب به روند بهبودی کمک می‌کند.

همانطور که گفته شد، در طول روز ما از یک «حالت استراحت»، که در آن می‌توانیم به عضلات و بدن خود اجازه استراحت دهیم، به یک «حالت آماده»، که در آن می‌توانیم در یک فعالیت شرکت کنیم، و یک موقعیت کاهش فشار برای برای سالم نگه داشتن پوست خود تغییر می‌کنیم.

 

اصول جلوگیری و مراقبت از زخم بستر:

چه از ویلچر برقی یا ویلچر دستی یا ساده به عنوان وسیله اصلی حرکت خود استفاده کنید ، بی حرکتی به تنهایی یک عامل پرخطر برای بیمار است. فشار مستقیم یک نیروی عمودی بر بدن است . فشار = نیرو تقسیم بر مساحت. هرچه ناحیه پراکنده فشار روی باسن و ران‌ها بزرگ‌تر باشد، فشار کلی روی استخوان‌ها و بافت‌ها کمتر می‌شود و آسیب وارده بر بدن کمتر میشود.

 

تشکچه ویلچر یک وسیله اولیه برای کاهش فشار کلی نشستن است. بر اساس اندازه‌های بدن شما، اندازه صندلی ویلچر و اندازه بالشتک صندلی تعیین می‌شود. اگر اندازه آن درست باشد، فشار کلی نشستن را کاهش خواهید داد. اگر خیلی کوچک باشد، می‌تواند فشار زیر باسن را افزایش دهد و باعث افزایش آسیب فشار شود.

 

منبع:
https://www.passionatepeople.invacare.eu.com/pressure-care-why-is-the-design-and-selection-of-my-wheelchair-cushion-so-important/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *