ورود و عضویت
0

سبد خرید شما خالی است

×

آیا نحوه نصب ویلچر حائز اهمیت است؟

ایران بهکار
14 دی 1400
5 دقیقه زمان برای مطالعه
ویلچر، صندلی چرخ دار، صندلی چرخدار
امتیاز بدهید

نصب ویلچر: آیا واقعاً مهم است؟

در این پست می‌خواهم برایتان کمی درد دل کنم. از افکاری که ممکن است ذهن بسیاری از ماها را درگیر خود کرده باشد. بله مشکلاتی که شاید در کاربرد ویلچر به آن برخورد کنیم. وقتی داخل شبکه‌های مجازی جست و خیز می‌کنیم یا در مطب دکتر افراد کم توان را می‌بینیم یا حتی مادربزرگ ناتوانی با صندلی چرخدار را در مراکز خرید می‌بینیم و با هربار دیدنشان هیجان سرتاپای وجودمان را فرا‌می‌گیرد؛ گاهی با خود فکر می‌کنم که چه کسی تصمیم می‌گیرد که فرد روی آن ویلچر احساس راحتی دارد؟!
گاها این افراد کم توان و خسته به پهلو خم می‌شوند، به جلو خم می‌شوند یا به نظر می‌رسد که هر لحظه امکان دارد از روی صندلی‌چرخدار به زمین بیافتند. آیا اطرافیانشان نمی‌دانند که نشستن بر روی یک ویلچر ضعیف، برای وضعیت جسمی بدن مضر بوده و باعث درد کمر و پا می‌شود و حتی آسیبهای جدی در پی خواهد داشت؟
در گذشته, نصب مناسب صندلی چرخدار واقعا یک اولویت نبود. مهمترین هدف فقط این بود که فرد سطحی از تحرک داشته باشد. واقعاً مهم نبود چگونه! باز جای شکر باقی است که امروزه این نگرش دگرگون گشته.

 

ویلچر، صندلی چرخ دار، صندلی چرخدار

 

نصب ویلچر

اندازه‌گیری صحیح صندلی چرخدار دستی یا برقی و قرار دادن صحیح ویلچر در حال حاضر بخش مهمی از این فرآیند نصب ویلچر هست. اکنون می‌دانیم که وقتی فردی به درستی می‌نشیند، راحت تر قورت می‌دهد، بهتر نفس می‌کشد و درد کمتری دارد. نشستن مناسب فواید روانی و اجتماعی نیز دارد. وقتی که کاربر صاف می‌نشیند، راحت تر بوده و احساس بهتری نسبت به خود دارد.

موقعیت ایده آل برای نشستن بیشتر افراد روی ویلچر زمانی صورت می‌گیرد که ما آن را 90-90-90 می‌نامیم. این به خمیدگی 90 درجه در لگن، 90 درجه در زانوها و 90 درجه در مچ پا اشاره دارد. قسمت پایینی آنها باید تا پشت صندلی باشد و با روکش صندلی چرخدار تماس پیدا کند. قسمت بالایی پاها باید موازی با زمین باشد – زانوها نباید بالا یا پایین تر از باسن فرو روند.

اندازه گیری ویلچر

برای اطمینان از مناسب بودن ویلچر، چند اندازه گیری کلیدی وجود دارد که باید قبل از خرید هر صندلی چرخدار بدانید. این اندازه گیری ها عبارتند از:

عرض لگن – این اندازه گیری از لبه یک لگن تا لبه دیگری است. این عرض صندلی ویلچر را تعیین می کند.
طول بالای ساق – این اندازه گیری از پشت قسمت پایینی کاربر، در امتداد بالای ساق پا، تا پشت زانو است. این عمق صندلی ویلچر را تعیین می کند.
برای دقت، همیشه این اندازه ها را با فردی که روی صندلی محکم نشسته انجام دهید. اگر آنها در یک تکیه گاه نرم خوب فرو رفته باشند، احتمالاً اندازه گیری‌ها اشتباه خواهد بود.

برای تعیین بهترین عرض برای صندلی چرخدار، اندازه‌گیری عرض باسن را از بالا نگاه کنید. ما عرض صندلی را توصیه می‌کنیم که 1 تا 2 اینچ بیشتر از اندازه گیری عرض باسن باشد. هرچه عرض صندلی به عرض واقعی لگن نزدیکتر باشد، کاربر پشتیبانی بیشتری خواهد داشت. در آب و هوای سردتر یا اگر فرد لباس های گشاد زیادی می پوشد، 2 اینچ ممکن است مناسب تر باشد.
ما عمق صندلی را توصیه می کنیم که حدود 1 اینچ کمتر از اندازه گیری قسمت بالایی پا باشد. داشتن عمق بیش از حد صندلی به اندازه کافی از پاها یا لگن پشتیبانی نمی‌کند و می‌تواند باعث کمردرد شود. عمق بیش از حد صندلی باعث می‌شود که شخص از روی صندلی بیرون بیاید زیرا نمی‌تواند تمام طول مسیر را به صندلی تکیه دهد.

سایر ویژگی های یک صندلی چرخ دار مناسب

برای بهبود موقعیت کاربر در ویلچر، چند ویژگی دیگر وجود دارد که ما توصیه می‌کنیم. وجود این گزینه‌ها بر روی ویلچر جدید باعث می‌شود نوع سفارشی‌تری تناسب داشته باشید.

ارتفاع بازوهای قابل تنظیم یک ویژگی کاملاً اجباری است. این سبک از بازوهای ویلچر دارای دکمه یا اهرمی است که امکان بالا یا پایین بردن بازوها را فراهم می کند. هنگامی که کاربر ویلچر مجبور است برای برقراری تماس با تکیه‌گاه بازو خم شود، این حالت به حالت خمیده منجر می‌شود که باعث کمردرد می‌شود. بهترین روش این است که تکیه‌گاه‌های بازو را برای برخورد با بازوهای کاربر بالا بیاورید. این حالت ایستادن بیشتر را پشتیبانی می‌کند. یک مزیت اضافه این است که وقتی لازم است زیر میز ناهارخوری یا میز قرار بگیرید، بازوها پایین می‌آیند.
جابه‌جایی تکیه‌گاه‌های پا می‌تواند به جلوگیری از آسیب‌دیدگی و کاهش احتمال افتادن در هنگام نشستن و پیاده‌شدن ویلچر کمک کند. این سبک از تکیه گاه پا به سمت کنار ویلچر حرکت می‌کند و حتی به طور کامل از چارچوب ویلچر جدا می‌شود. این کار باعث می‌شود که هنگام نشستن و پیاده‌شدن ویلچر، استراحتگاه پا با پاها و ساق‌ها گره نخورد.
تکیه‌گاه‌های پایی که از نظر طول قابل تنظیم هستند به موقعیت مناسب ویلچر نیز کمک می‌کنند. داشتن قسمت بالایی پاها به موازات زمین اغلب باعث تسکین کمردرد و ناراحتی می‌شود. بالا بردن یا پایین آوردن زیرپایی بر اساس طول ساق پای بیمار تنها راه رسیدن به این وضعیت مطلوب است.
بالشتک های ویلچر به بهبود راحتی در کاربرد کمک می‌کند. روکش صندلی چرخ دار محکم کشیده شده است که آن را بسیار محکم می‌کند. افزودن کوسن کمی این حالت را نرم می‌کند. اگر کاربر سابقه زخم فشاری دارد، با یک متخصص در مورد بهترین بالشتک برای نیازهای خود مشورت کنید.
همه این گزینه‌ها روی صندلی‌های چرخدار دستی استاندارد در دسترس هستند اگر می‌دانید به دنبال آن‌ها باشید. توصیه من این است که از پزشک متخصص خود بپرسید، قبل از خرید ویلچر تحقیق کنید، سپس تصمیم بگیرید که به کدام ویژگی‌های ویلچر بیشتر نیاز دارید. اگر واقعاً می‌خواهید در مورد تهیه ویلچر عالی اطلاعاتی کسب کنید، یا مشاورین ما در شرکت ایران بهکار تماس بگیرید یا از وب سایت بهترین ویلچر مناسب خرید کنید.
لطفا اجازه ندید خودتان یا عزیزانتان بر روی ویلچری که ضعیف و نامناسب بنشینند تا حالتی خمیده داشته باشند. این وضعیف آسیب جدی به سلامت عزیزانتان وارد خواهد آورد. ویلچر ایرانی ایران بهکار به نحوی طراحی شده تا کاربر احساس راحتی در استفاده را در لحظه به لحظه زندگی خود تجربه کند.

منبع:

نصب ویلچر؛ آیا مهم است؟

​دپارتمان تولید محتوای ایران بهکار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

واکر

نحوه استفاده از واکر

سمیه شمیرانی
05 شهریور 1401
ارتباط رباتیک با معلولیت

تأثیرات علم رباتیک بر زندگی افراد معلول

علم رباتیک و افراد معلول چه ارتباطی دارند؟ ربات‌ها و فناوری‌های رباتیک در طی سال‌های
اسمعیل زاده
28 تیر 1402

دلیل بازگشت وجه

فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader