سلامتی شما

انواع عصا و آشنایی باخواص ظاهری

انواع عصا

بررسی انواع مختلف عصا

عصا که به عنوان عصای پیاده روی نیز شناخته می‌شود ، تنها یکی از چندین وسیله کمکی است که برای کمک به شما در راه رفتن  ، حرکت یا پیاده روی وجود دارد. استفاده از عصای پیاده روی با افزایش پایه حمایتی فرد ، تعادل را بهبود می‌بخشد. هنگامی که از انواع عصا به درستی استفاده می‌شود، فشار و بار پای مقابل دستی که عصا در آن قرار دارد را تا 25% تخلیه می‌کند.

یک نکته در مورد استفاده از عصا: انواع مختلفی وجود دارد و استفاده از عصای مناسب می‌تواند به معنای تفاوت بین راه رفتن ایمن و ناایمن باشد. فیزیوتراپیست شما نوع مناسب عصا را با توجه به نیازهای شما تشخیص می‌دهد.

انواع عصا

امروزه دسته‌های مختلفی از عصا در بازار وجود دارد که هر کدام تا حدی کمک متفاوتی را ارائه می‌دهند. عصایی که استفاده می‌کنید باید با نیازهای فعلی و سطح عملکرد شما مطابقت داشته باشد. استفاده از عصایی که برای شما مناسب نیست می‌تواند باعث ایجاد حالت‌های بد راه رفتن شود و ممکن است منجر به آسیب ناشی از زمین خوردن شود.

• عصای “سی”: عصای C یک عصای لردی و صاف با دسته‌ی منحنی در بالای آن است. این ساده‌ترین عصا است. با مکانیسمی که در بالا توضیح داده شد به بهبود تعادل کمک می‌کند. عصای صاف باید توسط بیمار استفاده شود که فقط به کمک جزئی برای حفظ تعادل یا فقط وزن ناچیز پای مقابل نیاز دارد. آنها معمولاً در داروخانه محلی یا فروشگاه لوازم پزشکی شما در دسترس هستند.

• عصای دسته دار: عصاهای دسته دار کاربردی به جز عصای دسته C دارند. بالای یک عصای دسته دار به جای منحنی صاف است و دارای دسته صاف برای گرفتن است. این امکان گرفتن بهتر عصا توسط بیمار و امکان کنترل بهتر عصا را فراهم می‌کند و از این رو حمایت بیشتری نسبت به عصای C ارائه می‌دهد. عصای دسته دار عملکردی برای بیمارانی که به تعادل کمی بیشتر از عصای C نیاز دارند مناسب هستند.

عصای چهار پایه یا چهارگانه: عصای پیاده روی با چهار تکیه گاه کوچک است که با کف تماس دارند. این پایه بزرگ نسبت به دو عصای فوق پشتیبانی بیشتری می‌کند. عصای چهار پایه یا چهارگانه بسته به اندازه پایه مستطیل شکل خود در دو نوع وجود دارد و آنها را به عنوان چهار پایه کوچک و پایه بزرگ دسته بندی می‌کنند. عصای چهار پایه برای بیمارانی که نیاز به تعادل بسیار بیشتری نسبت به عصای C و عصای دسته دارند مفید است. عصای چهار پایه اغلب توسط فردی که همی پلژی یا فلج یک دست، پا یا هر دو دارد استفاده می‌شود. یکی دیگر از مزایای اضافه شده عصای چهارگانه این است که وقتی از آن استفاده نمی‌کنید، نیازی به تکیه دادن آن به چیزی ندارید. پایه بزرگ و چهارتایی به آن اجازه می‌دهد تا به تنهایی بایستد.

همی واکر: این عصا ترکیبی از ویژگی‌های عصای چهار گانه و واکر است. پایه آن بسیار بزرگتر از هر یک از عصاهای شرح داده شده در بالا است، بنابراین بیشترین پشتیبانی را برای بیمار فراهم می‌کند. همی واکرها مقدار اضافی حمایت جانبی را نیز ارائه می‌کنند. بیماران مبتلا به همی پلژی شدیدتر یا کسانی که در حال گذار از استفاده از واکر به عصا در هستند، از استفاده از همی واکر سود خواهند برد.
اندازه مناسب عصا مهم است. هنگام ایستادن، بازویی که عصا را می‌گیرد باید کمی در آرنج خم شود. مطمئن شوید که قبل از تعویض یا تغییر عصای پیاده روی یا سایر وسایل کمکی خود برای اینکه مطمئن شوید از دستگاه مناسب برای شرایط خود استفاده می‌کنید، با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی یا فیزیوتراپیست خود صحبت کرده‌اید.

سخنی از ایران بهکار

راه رفتن با عصا یا سایر وسایل کمکی به حرکت بهتر شما کمک می‌کند. با انتخاب عصای مناسب برای خود، می‌توانید مطمئن باشید که با کمترین خطر آسیب در شهر رفت و آمد می‌کنید.

منبع:
https://www.verywellhealth.com/types-of-canes-2696276

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *