ورود و عضویت
0

سبد خرید شما خالی است

×

8 حقیقتی که باید در مورد استفاده از ویلچر بدانید

سمیه شمیرانی
18 خرداد 1401
8 دقیقه زمان برای مطالعه
حقایقی در مورد استفاده از ویلچر
5/5 - (4 امتیاز)

حقایق استفاده از ویلچر

 

وقتی مردم می‌بینند که شخصی در حال استفاده از ویلچر است، اغلب نتیجه گیری‌هایی در مورد آنها می‌کنند.
برای کمک به روشن شدن و رفع برخی سردرگمی‌ها، ما 8 واقعیتی را که باید در مورد استفاده از ویلچر بدانید، گردآوری کرده‌ایم.

 

1. مردم «محصول ویلچر» نیستند:

واقعیت این است که کاربران ویلچر به صندلی خود بسته نیستند. این صرفاً وسیله‌ای است که به آن‌ها اجازه می‌دهد از نقطه‌ی A به B برسند. و وقتی به آن فکر می‌کنید، استفاده از صندلی چرخدار در واقع کاملاً برعکس مقید شدن است. برای فرد کاربر وسیله‌ای آزادکننده و توانمند است!

به یاد داشته باشید، لازم نیست همه مردم همیشه از صندلی خود استفاده کنند، بنابراین نیازی به شوکه شدن یا متهم کردن کاربران ویلچر به «جعل کردن» در هنگام ایستادن وجود ندارد.

واقعیت این است که دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است یک فرد فقط در دوره‌های زمانی از ویلچر استفاده کند. برای مثال بسیاری از شرایط می‌توانند باعث درد مزمن، خستگی یا محدودیت حرکت شوند. به عنوان مثال ممکن است فردی مبتلا به ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس (MS) باشد، و برخی از روزها ممکن است راه رفتن را انتخاب کند، اما در روزهای «بد» ممکن است از صندلی چرخدار خود استفاده کند.

 

2. ویلچر بخشی از فضای شخصی افراد است:

برای بسیاری از افراد، صندلی چرخدار امتداد بدن آنهاست و بنابراین قوانین فضای شخصی در مورد آن نیز صدق می‌کند!

بنابراین، یعنی… پاهایتان را روی آن قرار ندهید، به آن تکیه نکنید یا از آن به عنوان صندلی راحتی استفاده نکنید! این تهاجم به فضای شخصی است. مانند این است که یک غریبه بیاید و بازوی خود را روی شانه شما بگذارد.

همچنین، قاعده کلی این است: هرگز ویلچر کسی را بدون اجازه مالک دست نزنید یا حرکت ندهید. این حتی اگر صندلی در حال حاضر استفاده نمی‌شود نیز صدق می‌کند!

 

3. تصور نکنید شخصی که از ویلچر استفاده می‌کند به کمک نیاز دارد:

مسئله این است که بسیاری از کاربران صندلی چرخدار واقعاً به کمک نیاز ندارند و در انجام کارهای روزمره خود بسیار راحت هستند.

اما اگر کسی را می‌بینید که فکر می‌کنید که به کمک احتیاج دارد، بهترین کار این است که فقط از او بپرسید ! اما اگر آنها نه گفتند، به پاسخ آنها احترام بگذارید و موضوع را تحت فشار قرار ندهید. به همین سادگی!

4. افرادی که از ویلچر استفاده می‌کنند می‌توانند زندگی جنسی فوق العاده‌ای داشته باشند:

رابطه جنسی یک خواسته طبیعی انسان است و افرادی که از صندلی چرخدار استفاده می‌کنند نسبت به هر شخص دیگری در رابطه جنسی احساس متفاوتی ندارند.

در حالی که برخی از ناتوانی‌ها می‌توانند رابطه جنسی «مرسوم» را دشوار کنند، بسیاری از افراد (حتی بسیاری از افراد مبتلا به آسیب نخاعی) هنوز هم می‌توانند حس کامل و کنترل را داشته باشند.

 

5. ویلچر به این معنی نیست که نمی‌توانید رقص یا ورزش کنید:

متأسفانه، غیرعادی نیست که مردم وقتی کسی را روی ویلچر در یک باشگاه، یا مهمانی می‌بینند، خیره می‌شوند یا اظهار نظر می‌کنند. این بدان معناست اکثر کاربران صندلی چرخدار به خوبی می‌توانند فعالیت‌های بدنی مانند رقص یا ورزش را انجام دهند.

 

6. کاربر صندلی چرخدار فقط با “مراقبان” خود معاشرت نمی‌کند:

ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما افرادی که از صندلی چرخدار استفاده می‌کنند، درست مانند هر کس دیگری دوستان، شریک زندگی، فرزند، والدین و خواهر و برادری دارند. بنابراین اگر کسی را دیدید که د رحال کمک به یک کاربر صندلی چرخدار است، تصور نکنید که او مراقب اوست!

به نقل از مرحوم استلا یانگ، “اغلب این افراد به این دلیل که دوست دارند با ما معاشرت می‌کنند، نه به این دلیل که ما نیاز به مراقبت داریم. آزاردهنده است وقتی مردم فکر می‌کنند تنها دلیلی که کسی با شما معاشرت می‌کند این است که مجبورند.»

 

7. توالت‌های در دسترس و مکان‌های پارکینگ مهم هستند:

داستان کلی در اینجا ساده است: امکانات قابل دسترس مانند توالت و پارکینگ به دلیل نیاز مردم وجود دارد. مهم است که به یاد داشته باشید که این امکانات اغلب محدود هستند. بنابراین فقط به این دلیل که نمی‌خواهید در صف بایستید یا دور دیگری دور پارکینگ بزنید، بهانه‌ای برای استفاده از آنها نیست!

 

8. بله کسی که از صندلی چرخدار استفاده می‌کند می‌تواند رانندگی کند:

در بسیاری از موارد، خودروها در واقع به گونه‌ای اصلاح می‌شوند که به کاربران صندلی چرخدار اجازه رانندگی می‌دهند. پدال‌های پا را می‌توان بالا برد، دوباره در موقعیت قرار داد، یا حتی با دستگاه‌های کنترل‌شده دستی جایگزین کرد.

در برخی از وسایل نقلیه به لطف یک دستگاه اتصال منظم که صندلی چرخدار کابر را به کف ماشین متصل می کند، کاربر می‌تواند در حالی که هنوز از صندلی خود استفاده می‌کند، پشت فرمان بنشیند.

در حالی که تغییراتی مانند اینها در همه وسایل نقلیه امکان پذیر نیست (و رانندگان ممکن است نیاز به ارزیابی و آموزش توسط یک متخصص کاردرمان قبل از رانندگی داشته باشند)، این تغییرات به این معنی است که برای بسیاری از کاربران ویلچر می‌توانند پشت فرمان بنشینند!

 

منبع:
https://www.aruma.com.au/about-us/blog/8-facts-you-need-to-know-about-using-a-wheelchair/

2 پاسخ به “8 حقیقتی که باید در مورد استفاده از ویلچر بدانید”

 1. امیر سهرابی گفت:

  قیمت ویلچر ها بالا رفته و تامینش برای مردم سخت شده، راه کاری مثل وام دارید که بتونیم تهیه کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

لوازم یدکی ویلچر

لوازم یدکی و لوازم جانبی ویلچر

   
سمیه شمیرانی
21 خرداد 1401
بهینه سازی محیط برای کاربران ویلچر

ویلچر شهری چه نوع ویلچری است؟

ویلچر مناسب برای عبور در شهر ویلچر به عنوان یک وسیله حمل و نقل کمکی برای افراد با
اسمعیل زاده
31 مرداد 1402
ویلچر آبکروم

تفاوت بین رنگ الکترواستاتیک کوره‌ای و رنگ آبکروم

رنگ الکترواستاتیک کوره ای بهتره یا آبکروم؟ 1. رنگ الکترواستاتیک کوره ای: این نوع رنگ با
اسمعیل زاده
24 مهر 1402

دلیل بازگشت وجه

فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader