سلامتی شما

5 مشکل اصلی هنگام سفر با ویلچر

مسافرت با ویلچر

راهنمای سفر با ویلچر

برخی از مسائلی که ممکن است برای یک مسافر معلول ایجاد شود، بسیار شبیه همان مسائلی است که ممکن است در زندگی روزمره کاربران ویلچر رخ دهد. مشکلات دسترسی، نگرش نسبت به معلولیت، سفر با هواپیما و موارد دیگر. بنابراین، با 5 مشکل اصلی هنگام سفر با ویلچر آشنا شوید تا برای رویارویی با آن‌ها آماده باشید.

پنج مشکل اصلی که ممکن است کاربران ویلچر هنگام سفر با ویلچر با آن مواجه شوند به شرح زیر است:

1- دسترسی :

در هنگام سفر عوامل منفی زیادی می‌توانند بر نیازهای دسترسی کاربران ویلچر تأثیر منفی بگذارند. ناگفته نماند که در مقاصد دوردست، مانند جنوب شرق آسیا یا مناطق سرد روستایی کانادا، دسترسی با ویلچر اولویت اصلی برای کسانی که در آنجا زندگی می‌کنند نخواهد بود. چه به دلیل فقدان آموزش، بودجه یا تمایل به ایجاد تغییر باشد – مذاکره در برخی مناطق جهان برای یک فرد معلول دشوار است.

سفر مجموعه منحصر به فردی از پیچیدگی‌ها و مشکلات را به همراه دارد – و با توجه به اینکه انواع ناتوانی‌ها با هم متفاوت هستند، بنابراین، نیازها نیز متغیر و متفاوت هستند.

2- موانع زبانی :

این مورد نه تنها برای کاربران ویلچر بلکه تقریباً برای هر مسافری که سفر جدیدی را آغاز می‌کند نیز صادق است – زمانی که برای اولین بار به منطقه‌ای سفر می‌کنید که زبان آنجا را نمی‌دانید چگونه می‌خواهید با مردم بومی آنجا ارتباط برقرار کنید؟ اگر با معلولیت سفر می‌کنید، این مسئله مشکلات بیشتری را به همراه دارد، زیرا نه تنها نمی‌توانید سؤالات ساده‌ای همچون “توالت کجاست؟” بپرسید، بلکه در صورت وقوع مسئله‌ای جدی‌تر مانند یک وضعیت پزشکی نیز نمی‌توانید نگرانی‌های خود را بیان کنید.

برای حل چنین مشکلی می‌توان چند عبارت مفید را به خاطر سپرد. چنانچه قادر به حفظ آن‌ عبارات نیستید، می‌توانید آن‌ها را به همراه ترجمه روی یک تکه کاغذ یادداشت نمایید، و سپس به سادگی به عبارتی که می‌خواهید بگویید، اشاره کنید. در این صورت افراد بومی می‌توانند آنچه شما می‌خواهید را درک کنند.

3- نگرش نسبت به معلولیت :

اساساً، این موضوع جای خود را به این واقعیت می‌دهد که در دنیای غرب، گام‌های بزرگی در جهت حفظ یک جامعه کاملاً فراگیر برداشته‌ شده و همه جنبه‌های زندگی نیز پذیرفته‌ شده است. هر چند باید به این نکته اشاره کرد که هرگونه استقبال سرد از یک کاربر ویلچر، صرفاً ناشی از ناآگاهی و عدم درک بیشتر از معلولیت و روشی است که افراد ناتوان زندگی خود را می‌گذرانند.

4 -حمل لوازم پزشکی برای کاربران ویلچر :

برای بسیاری از افراد سفر بدون به همراه داشتن تجهیزات و لوازم پزشکی غیرممکن است. زیرا ممکن است پیدا کردن این اقلام در یک سرزمین خارجی دشوار باشد، بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی به همراه خود دارید – که البته باعث افزایش بار شما می‌شود.

برای مثال، یکی از تجهیزات مورد نیاز می‌تواند صندلی دوش مسافرتی باشد. برخی از افراد معلول به چنین دستگاهی نیاز دارند تا بتوانند به طور مؤثر در هتل خود دوش بگیرند. همانطور که قبلاً در این مقاله گفته شد – افراد معلول با هم متفاوت هستند و به همین دلیل، نیازهای شخصی آن‌ها نیز بسیار متفاوت است.

5- سفر با هواپیما برای کاربران ویلچر :

یکی از مشکلاتی که ممکن است هنگام سفر با هواپیما برای کاربران ویلچر رخ دهد، شکسته شدن ویلچر به صورت غیرقابل تعمیر توسط متصدیان چمدان است. هرچند در این شرایط می‌توان از شرکت هواپیمایی غرامت دریافت کرد.
با این حال، در صورت درخواست کمک از دیگران، فرآیند سوار شدن و خروج از هواپیما نسبتاً ساده خواهد بود.
یکی دیگر از مسائل بحث‌برانگیز که ممکن است هنگام سفر با هواپیما با آن مواجه شوید، زمانی است که کارکنان هواپیما آمادگی لازم برای خدمت‌رسانی به شما را ندارند، بنابراین در این شرایط لازم است شما مدت‌ها بعد از اینکه دیگران از هواپیما خارج شده‌اند و کارکنان نظافت جای آن‌ها را گرفته‌اند، در هواپیما منتظر بمانید.

 

منبع
https://www.passionatepeople.invacare.eu.com/top-5-problems-when-travelling-with-a-wheelchair/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *