سلامتی شما

مهارت‌های مهم در استفاده از ویلچر ساده

مهارتهای استفاده از ویلچر

چگونه مهارت‌های ویلچر خود را توسعه دهم؟

 

اولین قدم برای به حداکثر رساندن عملکرد ویلچر ساده یا دستی خود، نگهداری صحیح از تجهیزات است.

یادگیری استفاده صحیح و به بهترین شکل از صندلی چرخدار نه تنها باعث افزایش عملکرد شما می‌شود، بلکه سلامت طولانی مدت مفاصل و بدن شما را نیز افزایش می‌دهد. مهارت‌های ویلچری که می‌توانید به دست آورید به سطح عملکرد شما بستگی دارد و بنابراین هر فردی حتی با تشخیص یکسان به سطوح مهارتی متفاوتی دست خواهد یافت. این مقاله بر اساس اطلاعات حاصل از تحقیقات از چندین منبع مختلف است.

 

ایران بهکار دارای انواع مختلف ویلچر، مانند ویلچر ساده، حمامی، ارتوپدی، برانکاردی،

CP ،اطفال، برقی و همراه است. برای مشاهده و بررسی این محصولات از سایت ما دیدن کنید.

 

نمونه مهارت‌ها

راندمان پیشرانه با حرکات نرم و طولانی:

یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها، به حداکثر رساندن انرژی و حفظ مفاصل با یادگیری هل دادن به‌طور کارآمد چرخ و صندلی است. برای انجام این کار، دستان خود را روی لبه چرخ در موقعیت ساعت 10 قرار دهید و تنظیم کنید که در موقعیت ساعت 2 رها کنید.

هدف این است که بر روی حرکات با فشار کمتر و طولانی تمرکز کنید. لبه را رها کرده و دوباره بگیرید، بازو و دست خود را زیر لبه بیاندازید. فقط با یک فشار، اجازه دهید صندلی روی یک سطح صاف بچرخد و متوجه مسافتی شوید که می‌توانید بدون شروع فشار دیگری طی کنید. این نوع حرکت پیشرانه نیاز به افزایش پایداری بدن دارد و باید با یک متخصص تمرین شود.

اگر صندلی چرخدار بدون دخالت شما منحرف شد، به تعمیرات ویلچر مراجعه کنید تا مطمئن شوید که هیچ مشکلی در قاب ویلچر و لاستیک ها یا کاسترها وجود ندارد. اگر در پایان روز احساس خستگی می‌کنید، از یک درمانگر در مورد پیکربندی ویلچر دستی و آموزش حرکات فشاری کمک بخواهید.

چرخاندن یا مانور دادن ویلچر:

آموزش چرخاندن ویلچر و مانور آن در فضاهای تنگتر یا کوچکتر، با هل دادن یک چرخ به جلو و در عین حال عقب کشیدن چرخ دیگر انجام می‌شود.

پیمودن شیب‌ها:

اگر تنه و تعادل کلی شما اجازه می‌دهد، برای قدرت بیشتر به سمت جلو خم شوید. برای پایین آمدن، برعکس است و حرکت خود را کوتاه کنید تا چرخ را زودتر بگیرید تا کنترل سرعت صندلی حفظ شود. شما می‌خواهید 80 درصد وزن خود را روی چرخ عقب بیندازید. این کار باعث می‌شود که چپ شدن صندلی چرخدار به حداقل برسد. برای رویکرد دیگر، هم برای سربالایی و هم برای سرپایینی، می‌توانید از الگوی «زیگ زاگ» هل دادن ویلچر استفاده کنید. این کار باعث کاهش حجم کار در شیب و کاهش سرعت صندلی در هنگام سرپایینی می‌شود.

یکی دیگر از منابع مفید http://pvamag.com/pn/article/7628/wheel_skills است که همچنین اطلاعاتی در مورد مهارت‌های ویلچر ارائه می‌دهد. لطفاً به یاد داشته باشید که این مهارت‌ها را نمی توان به تنهایی امتحان و یاد گرفت، بلکه با کمک یک مربی حرفه‌ای یا شخصی ماهر امکان پذیر است.

ویدئوها و مطالب آموزشی وجود دارد اما برای استفاده و تمرین با یک متخصص در نظر گرفته شده‌است. برای مقدمه رجوع کنید به:

http://www.wheelchairskillsprogram.ca/،
https://www.youtube.com/user/UWSpinalCordInjury و
http://www.assistive-technology.ca/docs/mwcskillsg.pdf

توصیه می‌شود با درمانگر یا متخصص تجهیزات خود ملاقات کنید تا مهارت‌ها و توانایی‌های خود را در استفاده از ویلچر استاندارد ارزیابی کرده و تعیین کنید انجام کدامیک برای شما ایمن است.

منبع:
https://www.passionatepeople.invacare.eu.com/got-manual-wheelchair-develop-wheelchair-skills/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *