سلامتی شما

تجهیزات توانبخشی مناسب برای بیماران ام اس

توانبخشی

راهنمای انتخاب گزینه‌های توانبخشی برای بیماران ام اس

 

اگر به دلیل مولتیپل اسکلروزیس (MS) در قدرت عضلانی، هماهنگی یا بینایی خود محدودیت‌هایی را تجربه می‌کنید، یک دستگاه کمکی حرکتی یا یکی از تجهیزات توانبخشی می‌تواند به شما استقلال بیشتری بدهد و به شما کمک کند انرژی خود را در حین حرکت و فعالیت حفظ کنید.

به خاطر داشته باشید که شما می‌توانید همیشه یا به طور متناوب با ام اس این مشکلات را داشته باشید، بنابراین نیازهای شما ممکن است به طور معمول و همچنین در طول زمان با پیشرفت بیماری تغییر کند. انتخاب تجهیزات توانبخشی مناسب می‌تواند به شما کمک کند تا کیفیت زندگی را که شایسته آن هستید بازگردانید.

 

چگونه بفهمیم که آیا به تجهیزات توانبخشی نیاز دارید؟

یکی از تصورات غلط در مورد وسایل کمکی حرکتی در بیماری ام اس این است که تنها در صورتی از آنها استفاده می‌شود که از نظر فیزیکی نتوانید راه بروید. اما این دستگاه‌ها می‌توانند به شما در مدیریت تعدادی از علائم مرتبط با ام‌اس کمک کنند، و تعدادی از عوامل وجود دارند که تعیین می‌کنند آیا می‌توانید از گرفتن تجهیزات توانبخشی سود ببرید یا خیر.

اگر هر یک از این مشکلات شما را از رفت و آمد در داخل یا خارج از خانه یا رفتن به مکان‌هایی که دوست دارید باز می‌دارد، یک وسیله کمکی ممکن است برای شما مفید باشد:

 • مشکلات تعادل، مانند سرگیجه یا کاهش هماهنگی
 • اختلالات حسی، مانند بی حسی در پاها، ساق پا
 • ضعف عضلانی در پا، ساق پا یا مفصل ران
 • سفتی یا اسپاسم عضلانی
 • درد
 • تغییر بینایی
 • خستگی
 • افسردگی
 • اضطراب

انتخاب یک دستگاه توانبخشی :

 

انواع مختلفی از دستگاه‌های حرکتی وجود دارد که در صورت ابتلا به ام اس می‌توانند به شما کمک کنند. تصمیم گیری برای استفاده باید بر اساس نیازها و سطح راحتی شما و همچنین آسودگی خاطر و هزینه باشد.

شما باید این تصمیم را با کمک فردی که تجربه در ارزیابی و انتخاب وسایل کمکی برای افراد مبتلا به ام اس دارد، مانند فیزیوتراپیست خود بگیرید. و هنگام یادگیری استفاده از دستگاه، مطمئن شوید که کمک دریافت خواهید کرد.

عصا یا واکر:

اگر تعادل بدنی یا اسپاستیسیته برای شما مشکل است، ممکن است عصا یا واکر چیزی باشد که به آن نیاز دارید. اگر این نگرانی‌ها را دارید، رولاتوریا رول واکر ممکن است بهترین نباشد، اما اگر ضعف عضلانی متوسطی در یک طرف بدن خود دارید، ممکن است مفید باشد.

 

ارتز یا بریس مچ پا:

ارتز یا بریس می‌تواند اثرات سفتی عضلانی یا کاهش توان عضلانی را کم کند و به شما کمک می‌کند هنگام راه رفتن کنترل بیشتری داشته باشید.

 

ویلچر یا اسکوتر:

اگر خستگی یکی از محدودیت‌های شماست، ممکن است در صورت نیاز از ویلچر برقی استفاده کنید. به عنوان مثال، ممکن است از کسی برای حرکت در یک فروشگاه بزرگ در حین انجام کارهای خود استفاده کنید، اما ممکن است در خانه یا محل کار به دستگاه کمکی نیاز نداشته باشید.

هنگامی که در پاهای خود ضعف شدید دارید، استفاده منظم از ویلچر دستی یا موتوردار می‌تواند کمک کننده باشد (یا ممکن است ضروری باشد).

اگر ضعف عضلانی متوسطی در یک سمت بدن خود دارید، یک اسکوتر موتوردار می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

به خاطر داشته باشید که ممکن است به یک وسیله کمکی در خانه نیاز داشته باشید و زمانی که بیرون هستید به وسیله دیگری نیاز داشته باشید، یا ممکن است به یک وسیله برای پله‌ها و وسیله‌ای دیگر برای راه رفتن روی سطح صاف نیاز داشته باشید.

 

راحتی و هزینه:

برخی از دستگاه‌ها در خودرو قرار می‌گیرند و شما می‌توانید با وسایل کمکی با حجم کمتر، راحت‌تر از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. پس نحوه برنامه ریزی برای استفاده از آنچه انتخاب می‌کنید، ممکن است در انتخاب شما نقش داشته باشد.

هزینه نیز ممکن است یک عامل باشد. یک عصا، یک بریس، یک واکر یا یک اسکوتر می‌تواند چند صد دلار قیمت داشته باشد، در حالی که یک ویلچر می‌تواند هزار دلار یا بیشتر قیمت داشته باشد، با ویلچرهای موتوری و اسکوترهایی که قیمت بیشتری نسبت به مدل‌های غیر موتوری دارند.

 

استراتژی‌هایی برای بهبود تحرک شما:

توجه به این نکته ضروری است که دستگاه‌های کمکی حرکتی تنها یکی از راه های مقابله با مشکلات راه رفتن هستند. برای به حداکثر رساندن مزایای یک دستگاه حرکتی، می‌توانید از تکنیک‌های دیگری برای بهبود قدرت، کاهش برخی از علائم ام‌اس و بهینه‌سازی محیط خود استفاده کنید.

برخی از ایده‌هایی که به شما کمک می‌کنند بهتر حرکت کنید عبارتند از:

 • درمان توانبخشی
 • داروهایی برای مدیریت علائمی مانند افسردگی، خستگی و سفتی عضلانی
 • اصلاح محیط خانه و یا محل کار شما متناسب با نیازتان(یک کاردرمانگر می‌تواند در این مورد کمک کند)

سخنی از ایران بهکار:

ورود یک وسیله حرکتی به زندگی شما می‌تواند از نظر عاطفی زمان متناقضی باشد. از یک طرف، ممکن است به دستگاه توانبخشی به عنوان نمادی نگاه کنید که ام اس بر زندگی شما تأثیر گذاشته‌است و این می‌تواند منجر به احساس خشم، غم، انکار و ترس از آینده شود. از سوی دیگر، دستگاه شما ممکن است آزادی و استقلال بیشتری به شما بدهد و به شما امکان می‌دهد با خیال راحت و آسوده‌تر زندگی را در آغوش بگیرید. هر گونه نگرانی در مورد این انتقال را به پزشک، پرستار یا درمانگر خود بگویید. آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا با اطمینان و سرعت خود به جلو حرکت کنید.

منبع:
https://www.verywellhealth.com/mobility-assistive-devices-for-ms-4137936

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *