سلامتی شما

آموزش نحوه باز و بسته کردن صحیح ویلچر

نحوه باز و بسته کردن ویلچر

چگونه ویلچر را باز و بسته می‌کنید؟

یکی از سخت‌ترین کارهایی که در بیمارستان ها یا در توانبخشی بیمارستان ها انجام می‌شود، باز یا بسته کردن ویلچر است، به خصوص اگر تجربه زیادی با ویلچر ندارید. در صورت نیاز به کمک برای باز کردن و بستن ویلچر یا صندلی انتقال خود، فیزیوتراپ شما منبع بسیار خوبی برای تماس با پزشک متخصص و آگاه است.

صندلی‌چرخدار وسیله‌ای است که توسط افرادی استفاده می‌شود که به دلیل آسیب یا بیماری قادر به راه رفتن نیستند. اگر ضایعه نخاعی یا سکته مغزی داشته‌اید، ممکن است بی حسی یا ضعف داشته باشید و به یک صندلی چرخدار برای کمک به حرکت در جامعه نیاز داشته باشید. جراحی پا یا زانو یا شکستگی ساق پا نیز ممکن است نیاز به استفاده از ویلچر داشته باشد.

انواع ویلچر

یک صندلی‌چرخدار از یک ویلچر با چهار چرخ متصل تشکیل شده‌ است. چرخ‌های سمت عقب معمولا بزرگتر هستند و دارای رینگ‌هایی هستند که می‌توانید ویلچررا به جلو یا عقب هل دهید و بچرخانید. ویلچر انواع مختلفی دارد. ویلچرهای برقی از جمله ویلچرهایی هستند که می‌توانید با موتور و کنترلی آنها را به حرکت درآورید. شما از یک دسته کنترلی برای کمک به هدایت، استارت و توقف صندلی استفاده می‌کنید. این نوع ویلچرها معمولاً به دلیل باتری که ویلچر را تغذیه می‌کند، بسیار گران هستند.

ویلچر دستی ویلچری است که با بازوهای خود چرخ آن را فشار می‌دهید. فرد دیگری نیز می‌تواند با دسته‌های پشت ویلچربه هل دادن صندلی چرخ دار کمک کند. بسیاری از ویلچرهای دستی می‌توانند تا شوند تا حمل و نقل و نگهداری آنها آسان شود.

قطعات متحرک زیادی روی صندلی‌چرخ‌دار وجود دارد، بنابراین تا کردن و باز کردن صندلی‌چرخدار می‌تواند چالش برانگیز باشد. با پیروی از این دستورالعمل‌های اولیه، تا کردن و باز کردن ویلچر بسیار راحت خواهد بود.

به خاطر داشته باشید که همه ویلچرها شبیه هم نیستند و دستورالعمل‌های زیر باید برای اکثر ویلچرهای تاشو مفید باشد. صندلی چرخ دار شما ممکن است متفاوت باشد، بنابراین اگر برای تا کردن یا باز کردن آن مشکل دارید، لطفاً برای کمک با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا فیزیوتراپ خود مشورت کنید.

باز و بسته کردن صندلی چرخدار

برای باز کردن صندلی چرخدار:

1. ویلچرخود را روی یک سطح صاف و محکم قرار دهید.
2. مطمئن شوید که ترمزها قفل هستند. وقتی می‌خواهید ویلچرتان را باز کنید، نمی‌خواهید ویلچرتان از شما دور شود. معمولاً جلوی هر چرخ عقب اهرم های کوچکی وجود دارد که برای قفل کردن چرخ‌ها درگیر می‌شوند.
3. ویلچررا با یک دست در جلو و یک دست در عقب بگیرید.
4. به آرامی وسط صندلی را به سمت پایین فشار دهید. پهلوها و چرخ‌های صندلی چرخدار باید از یکدیگر دور شوند.
5.تا انتها فشار دهید تا صندلی کاملاً باز شود.
6. ویلچرشما اکنون آماده استفاده است. قبل از اینکه بخواهید روی صندلی چرخدار خود بنشینید، مطمئن شوید که ترمزها قفل هستند.

برای بستن یا تا کردن صندلی چرخدار:

1. مطمئن شوید که ترمز روی صندلی چرخدار اعمال شده‌است.
2. جلوی صندلی‌چرخدار بایستید و با یک دست در جلو و یک دست در پشت صندلی را بگیرید.
3. به آرامی روی ویلچربلند شوید. ویلچرباید از وسط تا شود و چرخ ها باید به هم نزدیک شوند.
4. صندلی را به طور کامل از وسط بالا بیاورید. ویلچر تا شده و آماده حمل و نقل یا نگهداری می‌شود.

اگر در مورد باز کردن یا بستن ویلچرچرخدار خود سؤالی دارید، ممکن است بخواهید با فیزیوتراپ خود تماس بگیرید.

سخنی از ایران بهکار

اگر  با کارکرد یک ویلچر ناآشنا باشید، یک ویلچر تاشو دستی می‌تواند مانند یک وسیله کمکی دشوار به نظر برسد. طبیعی است که در مورد باز و بسته کردن ویلچر کمی مضطرب شوید، به خصوص اگر تجربه محدودی در انجام این کار داشته باشید. با پیروی از این دستورالعمل‌ها ، می‌توانید مطمئن باشید که ویلچر آنچنان وسیله پیچیده‌ای نیست.

منبع:
https://www.verywellhealth.com/how-to-fold-and-unfold-a-wheelchair-2696275

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *