سلامتی شما

5 نکته ضروری برای مراقبت و نگهداری از ویلچر

تعمیر و نگهداری از ویلچر

تعمیر و نگهداری از ویلچر

 

تحقیقات نشان می‌دهد که کاربران ویلچر به طور متوسط حدود 9 ساعت در روز را روی ویلچر می‌گذرانند. این مقدار، زمان قابل توجهی است.

این مدت زمان ویلچر شما را از وسیله “کمک حرکتی” خارج کرده و به بخش “توسعه فردی” وارد می‌کند. چون با این مقدار زمانی که روی ویلچر سپری می‌شود، در واقع صندلی چرخدار تنها یک وسیله نیست، بلکه جزئی از شماست، درسته؟ در حقیقت می‌توان آن را وسیله‌ای برای توسعه‌ی جسمانی شما در نظر گرفت که بر اعتماد به نفس، عزت نفس و استقلال شما تأثیر می‌گذارد.

بنابراین، به این نتیجه می‌رسیم که شما باید با اطمینان از دوام، راحتی، ایمنی و قابل اعتماد بودن صندلی چرخدار خود، از آن مراقبت کنید.

مانند بسیاری از چیزها، تعمیر و نگهداری مداوم مهم است. در واقع، مراقبت از صندلی شما شبیه مراقبت از شما است. نه تنها برای افزایش طول عمر سرمایه گذاری شما، بلکه در نتیجه خطر مشکلات آینده را که می‌تواند منجر به فاکتورهای تعمیر پرهزینه شود کاهش می‌دهد .

با این حال، مانند بدن ما، بخش‌های خاصی از ویلچر بیشتر از سایرین در معرض آسیب و یا ساییدگی هستند.

در اینجا چند نکته در مورد بهترین نحوه نگهداری از ویلچر آورده شده‌است.

 

1. گرد و غبار :

واقعیت ساده این است که بیشتر سطوح کثیف هستند. این گرد و غبار و کثیفی روی ویلچر شما جمع می‌شود، چه در حال استفاده باشد و چه نباشد. بنابراین توصیه می‌شود که گرد و غبار صندلی خود را به صورت روزانه با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا از تجمع گرد و غبار و کثیفی که سایش و پارگی معمولی را تشدید می کند، جلوگیری کنید.
بهتر است از یک پارچه نرم روی اجزای فلزی و صندلی و یک پارچه معمولی روی چرخ ها استفاده کنید.
می‌توانید حداقل یک بار در ماه، با استفاده از مواد شوینده ملایم برای لکه، روکش را با آب صابون تمیز کنید.
این بازرسی از نزدیک و شخصا به شما فرصت عالی برای بررسی چند علامت حیاتی دیگر را نیز می‌دهد. وجود ترک یا شکستگی در قاب، سلامت قطعات متحرک و سفت بودن پیچ‌ها و مهره‌ها را بررسی کنید.
پیچ ها و مهره‌ها باید به صورت ماهانه چک شوند. استفاده مداوم، به خصوص در زمین‌های ناهموار، می‌تواند باعث باز شدن این قطعات شود.

 

2. تایرها را از نظر سایش و پارگی بررسی کنید :

مراقب چرخ های خود باشید، به خصوص اگر مرتباً از سطوح ناهموار عبور می‌کنید. شما باید یک یادداشت ذهنی برای خود داشته باشید، هفتگی لاستیک‌ها و فشار باد لاستیک‌هایتان را چک کنید تا مطمئن شوید که فرسوده، شکافته، پنچر یا سوراخ نشده‌اند.

فشار باد لاستیک ها در واقع باید روزانه چک شود. لاستیک‌های کم فشار به این معنی است که بقیه بدن شما باید فشار را جبران کند، زیرا شما به طور فیزیکی بار فشار ناشی از حرکت صندلی خود را به جلو تحمل می‌کنید. لاستیک‌های فشار قوی در معرض ترکیدگی یا سایش ناهموار هستند. هنگام خرید صندلی خود، حتما در مورد فشار ایده ‌آل باد لاستیک با توجه به وزن خود سوال کنید. فشار لاستیک را می‌توان با یک فشارسنج ساده دوچرخه و پمپ حفظ کرد.

 

متخصصین شرکت ایران بهکار می‌توانند در زمینه تعمیر و نگهداری ویلچر به شما کمک کنند.

 

3. قطعات متحرک ویلچر را روغن کاری نگه دارید :

روغن کاری، کلیدی برای سهولت استفاده و طول عمر صندلی چرخدار شما است. ویلچر برای حرکت طراحی شده‌است. یعنی قطعات متحرک باید روغن کاری شوند. شما باید به طور منظم محور چرخ های خود را چرب کنید. و یک اسپری روان کننده سیلیکونی همه منظوره را به تمام قسمت های متحرک ویلچر خود بمالید و از چرخش و تا شدن آزادانه اطمینان حاصل کنید.

 

4. مراقب ترمزهای ویلچر خود باشید :

شکستگی‌های غیرقابل اطمینان منجر به آسیب می‌شود. به خاطر داشته باشید که راندمان ترمز، تحت تأثیر تنظیم نادرست چرخ ها، فشار کم تایر و شرایط آب و هوایی قرار می‌گیرد.
این احتمال وجود دارد که از طریق استفاده روزانه متوجه مشکلات احتمالی شوید، اما با این وجود، توصیه می‌شود که عمداً به صورت هفتگی ترمزهای خود را از نظر سایش و پارگی بررسی کنید و در صورت مشاهده هر گونه مشکلی، آنها را تعویض کنید. ضروری است که ترمزهای شما در شرایط کار بهینه نگهداری شوند.

 

5. نگهداری تجهیزات یا لوازم داخلی :

همه چیز با استفاده مداوم پوسیده می‌شود. با گذشت زمان، در جایی که پارچه تا می‌شود، ترک یا پارگی ظاهر می‌شود. این مسئله باید بررسی و تعمیر شود. صندلی چرخدار شما (یا تشکچه صندلی) باید بالشتک و تکیه گاه مورد نیاز شما را تامین کند. حمایت ضعیف، ناراحتی یا بالشتک می‌تواند منجر به زخم‌های بستر شود.

 

خلاصه چک لیست:

چک های روزانه :

گرد و غبار صندلی خود را با یک پارچه مرطوب به صورت روزانه پاک کنید.
ترک یا شکستگی در قاب، سلامت قطعات متحرک و سفت بودن پیچ‌ها و مهره‌ها را در حین انجام کارهای روزانه چک کنید و هنگام بررسی از نزدیک گرد و غبار را بررسی کنید و آن را پاک کنید.
فشار باد لاستیک را بررسی کنید.

چک های هفتگی:

لاستیک‌ها و فشار بادشان را بررسی کنید تا مطمئن شوید که فرسوده، شکافته، تخلیه یا سوراخ نشده‌اند.
ترمزهای خود را از نظر سایش و پارگی بررسی کنید.

چک های ماهانه:

تجهیزات یا لوازم داخلی، پشتی و بالشتک را با آب صابون حداقل یک بار در ماه تمیز کنید و از مواد شوینده ملایم برای لکه ها استفاده کنید.
وضعیت ترمزها، پشتی و تمام قطعات متحرک را بررسی کنید.
چک کنید که پیچ ها و مهره‌ها همه سفت باشند.

هر 2 ماه یکبار:

محور چرخ های خود را چرب کنید.
یک اسپری روان کننده سیلیکونی همه منظوره را به تمام قسمت های متحرک ویلچر خود بمالید و از چرخش و تا شدن آزادانه اطمینان حاصل کنید.

هر 3-4 ماه یکبار:

مکانیسم‌های آزادسازی سریع، سیستم چرخها، زیرپایی و تجهیزات یا لوازم داخلی ویلچر را به دقت بررسی کنید.

 

منبع:
https://winfar.co.za/maintaining-your-wheelchair-5-essential-wheelchair-care-and-maintenance-tips/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *