سلامتی شما

ملاحظات مهم هنگام انتخاب ویلچر

ویلچر

نکات مهم در انتخاب ویلچر

 

فرض کنید باید یک ویلچر بخرید. اما، چه مدلی؟ چگونه انتخاب می‌کنید؟ از کجا شروع می‌کنید؟

با وجود تنوع زیاد ویلچر در بازار، امتحان کردن ویلچر مناسب می‌تواند ترسناک باشد، به خصوص اگر قبلاً ویلچر نخریده‌اید.
این یک سرمایه‌گذاری بزرگ است که بر سبک زندگی، تحرک، استقلال و سلامت شما تأثیر می‌گذارد.
اما آنقدر که شما فکر می‌کنید پیچیده نیست.

به یاد داشته باشید: بهترین ویلچر آنی است که با نیازهای شما مطابقت داشته باشد، متناسب با بودجه شما باشد و به خوبی در زندگی روزمره شما ادغام شود.

 

برای انتخاب بهترین مدل، سوالات زیر را از خود بپرسید :

 

1. چقدر زمان را روی صندلی می‌گذرانید ؟

آیا قرار است فقط گاهی از ویلچر استفاده کنید؟ یا این دستگاه حرکتی اصلی و روزمره شما خواهد بود؟

2. چگونه از صندلی استفاده خواهید کرد؟

برخی از کاربران فقط برای خانه به ویلچر نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر دوست دارند گشت و گذار کنند. برخی از ویلچرها برای سهولت در سفر تا می‌شوند. برخی این قابلیت را ندارند.

این سؤالات مهم هستند زیرا به روشن شدن تفکر شما و اصلاح انتخاب شما کمک می‌کنند. به یاد داشته باشید، لازم نیست به تنهایی انتخاب کنید. کارشناسانی در دسترس هستند تا به شما کمک کنند بهترین ویلچر را برای خود و نیازهای خود انتخاب کنید.

“بهترین ویلچر آنی است که با نیازهای شما مطابقت داشته باشد، با بودجه شما مطابقت داشته باشد و به خوبی در زندگی روزمره شما ادغام شود.”

 

به کدام نوع ویلچر نیاز دارید؟

ویلچرها در انواع مدل هایی هستند که با توجه به سن و موقعیت کاربران تعیین می‌شود. خواه برای کودکان، بزرگسالان، سالمندان، افراد دارای ناتوانی خاص، یا افرادی که برای مدت کوتاهی ویلچر سوار باشند.

جنسیت، وزن بدن و قد نیز پارامترهای بسیار مهمی هستند که باید در نظر گرفته شوند.

ملاحظات حیاتی برای انتخاب مناسب ترین ویلچر

 

1. اندازه ویلچر :

یکی از ملاحظات کلیدی اندازه ویلچر است. یا به طور خاص اندازه صندلی.
صندلی ویلچر، اندازه چرخ و سایر ویژگی‌های ثانویه دستگاه را مشخص می‌کند. عرض صندلی معمولاً بین 16 تا 20 اینچ است و عرض متوسط آن حدود 18 اینچ است.
اندازه صندلی اندازه کلی ویلچر را تعیین می‌کند، که بر میزان روانی حرکت در درها، راهروها و سایر فضاهای تنگ تأثیر می‌گذارد.
اندازه همچنین بر شعاع چرخش ویلچر تأثیر می‌گذارد، که تعیین می‌کند صندلی چقدر محکم می‌تواند چرخش 180 درجه ای انجام دهد. اگر در خانه یا محل کار بسر میبرید توجه به این نکته مهم است.

2. عمق صندلی :

نکته دیگر عمق صندلی است.
عمق صندلی، فاصله از پشتی صندلی تا لبه جلو است و باید زمانی که کاربر صاف نشسته‌است اندازه گیری شود.
عمق صندلی تعیین کننده راحتی و استفاده کلی است.

ویلچر

3. راحتی :

ویلچرها با تغییرات قابل توجهی در چرخ‌ها، کمک فنرها، تشکچه صندلی و غیره عرضه می‌شوند. این متغیرها عمدتاً بر اساس نیازهای سبک زندگی، وزن، الزامات حرکتی و غیره تعیین می‌شوند – اما همه آنها بر راحتی تأثیر می‌گذارند. راحتی یکی از مهم ترین و اساسی ترین ملاحظات هنگام انتخاب صندلی است.

4. وزن :

i) اندازه و وزن شما. به عنوان یک قانون کلی، صندلی باید بین 2 تا 4 سانتیمتر پهن تر از باسن سرنشین باشد.

ii) وزن صندلی.
موادی که ویلچر از آن ساخته شده نیز عاملی است که باید در نظر داشت.
ویلچرها عمدتاً از چهار ماده ساخته می‌شوند:

• فولاد: ویلچرهای سنگین تر، اما محکم تر و مقاوم تر.
• آلومینیوم: ویلچرهای سبک و حمل و نقل آسان.
• تیتانیوم: صندلی‌های چرخدار سبک تر.
• فیبر کربن: مواد بسیار سبک وزن

 

آنچه شما نیاز دارید بستگی به پاسخ شما به سوالات زیر دارد:

آیا قصد دارید ویلچر خودران داشته باشید یا همراه؟
ماندن در یک فضای محدود، یا بیرون و اطراف؟
این عوامل به طور مستقیم بر تصمیم گیری وزن شما تأثیر می‌گذارند.

 

5. الزامات تحرک :

تحرک شما و الزامات تحرک شما نیز مستقیماً بر انتخاب صندلی شما تأثیر می‌گذارد.
به عنوان مثال، میزان استقلال شما بر اینکه کدام نوع ویـلچر دستی مناسب‌تر است، تأثیر می‌گذارد. صندلی‌های خودکششی چرخ‌های عقب بزرگ‌تری دارند و برای افرادی با درجه استقلال بالا در نظر گرفته شده‌اند، در حالی که صندلی‌های چرخدار همراه باریک‌تر هستند، چرخ‌های عقب کوچک‌تری دارند تا توسط شخص دیگری هل داده شوند.

6. الزامات زمین :

خرید یک ویـلچر برای استفاده در فضای باز با استفاده در داخل خانه یکسان نیست. نوع سطحی که ویلچر باید روی آن جابجا شود یک نکته مهم است که مستقیماً بر انتخاب نوع و اندازه چرخ، انتخاب قاب، سیستم ترمز و صندلی شما تأثیر می‌گذارد.

7. محدودیت‌ها :

هنگام برخورد با افراد سالخورده یا بیماران فلج که کنترل کاملی بر بدن خود ندارند، مهم است که اطمینان حاصل شود که ویـلچر آنها به تسمه‌های نگهدارنده قوی، بادوام و ایمن مجهز شده است.

8. سبک زندگی :

راحت ترین کار این است که به دنبال صندلی باشید که بدون ابزار جمع شود و فضای کمی را اشغال کند. اگر قصد دارید از آن برای ورزش و تفریح استفاده کنید، هر چه سبکتر باشد بهتر است و اگر مجبور به دسترسی به فضاهای تنگ هستید به دنبال زیرپایی یا جاپایی تاشو باشید.
انتخاب یک قاب سفت و سخت یا تاشو. شاسی صندلی‌ها با قاب سفت و سخت بسیار سبک تر است زیرا فاقد اتصالات و لولا است. از طرف دیگر صندلی‌های چرخدار تاشو در حمل و نقل آسان تر هستند، اما مصرف انرژی کمتر است.

 

راحت ترین ویلچرها برای هل دادن کدامند؟

از آنجایی که آنها طوری طراحی شده‌اند که وزن کاربر را به طور یکنواخت تحمل کنند و هل دادن ویلچرها بسیار آسان است. اما دو نوع ویـلچر با کاربر راحت جهت همراهی، صندلی‌های چرخدار همراه و ویلچر مسافرتی هستند. این مدل‌های ویلچر به‌طور خاص برای هل دادن توسط یک همراه طراحی شده‌اند و هر دو به یک قاب سبک وزن، ساختار ساده و صندلی باریک تکیه می‌کنند تا هنگام هل دادن راحت‌تر مانور دهند.

بهترین ویلچر برای سالمندان چیست؟

بهترین ویـلچر برای سالمندان، ویلچری است که وزن سبک، کاربرپسند و به راحتی جمع شود و حمل شود. ویلچرهایی که این الزامات را برآورده می‌کنند به کاربران سالخورده ویلچر اجازه می‌دهند استقلال خود را حفظ کنند و تحرک خود را بدون نیاز به کمک دیگران افزایش دهند.

در هر دو مورد بالا، بعنوان یکی از بهترین نمونه‌های ویلچر برای سالمندان،  ویلچر ارتوپدی ایران بهکار مدل 701 را توصیه می‌کنیم که همگی ارتوپدی و تاشو هستند. این ویلچر ترکیبی سواری نرمی را فراهم می‌کند، مانور دادن آن آسان است، حمل و نقل بالایی دارد و نگهداری و تمیز نگه داشتن آن آسان است. همچنین جاپایی‌های قابل چرخش، جابجایی آن را به داخل و خارج از صندلی آسان می‌کند.

ایران بهکار انواع مختلفی از ویلچر ایرانی را ارائه می‌دهد که به مشتریانی که از نظر جسمی دچار مشکل هستند و یا ناتوان هستند می‌توانند استقلال خود را بازیابند.

با توجه به نیازهای مشتری، سن، وزن و محدوده قیمت، مشاورین متخصص ما به خوبی ویلچر مناسب را برای شما توصیه می‌کنند. خواه این فقط یک ویلچر استاندارد باشد که به آن نیاز دارید یا چیزی تخصصی‌تر.

 

 

منبع:
https://winfar.co.za/8-crucial-considerations-when-choosing-a-wheelchair/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *