سلامتی شما

اهمیت تحرک فیزیکی برای کودکان معلول

ورزش بخش مهمی از حفظ یک سبک زندگی سالم است و برای سلامت جسمی و روانی بسیار مفید است.

گاهی اوقات، کودکان دارای معلولیت انواع خاصی از ورزش و یا هرگونه فعالیت فیزیکی را دشوار می دانند، اما گزینه هایی وجود دارد که فعالیت بدنی را برای کودکان در هر سن و توانایی قابل دسترس (و سرگرم کننده) می کند.

با کمک ورزش ها و فعالیت های سازگارانه، کودکان دارای معلولیت می توانند در ورزش شرکت کنند و می توانند از پاداش های اجتماعی، عاطفی و فیزیولوژیکی یک سبک زندگی فعال بهره مند شوند.

قلب، ریه ها و مدیریت وزن

چاقی و اضافه وزن مشکلات فزاینده ای در سر تا سر دنیا هستند.

کودکانی که اضافه وزن دارند اغلب در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری ها و بیماری های مرتبط هستند و احتمال چاقی در بزرگسالی بیشتر است.

هنگامی که کودکان معلول در سنین پایین با ورزش آشنا می شوند، می توانند عادات ورزشی قوی و سالم را ایجاد کنند.

این می تواند به آنها کمک کند تا وزن سالم خود را در دوران بزرگسالی حفظ کنند و همچنین می تواند برای سلامت قلبی عروقی و تنفسی آنها بسیار مفید باشد.

عضلانی و اسکلتی

ورزش منظم به کودکان با هر توانایی کمک می کند تا ماهیچه ها، استخوان ها و مهارت های هماهنگی قوی داشته باشند و خطر پوکی استخوان، آرتریت و سایر بیماری های اسکلتی عضلانی را کاهش دهد.

کودکان دارای معلولیت ممکن است در ابتدا با ورزش‌ها و فعالیت‌هایی که به ماهیچه‌ها یا استخوان‌های آن‌ها فشار وارد می‌کند، دست و پنجه نرم کنند، اما اشکال و انواع زیادی از ورزش وجود دارد – به عنوان مثال، شنا یا ایروبیک در آب – که نیاز به استقامت بدنی کمتری دارد و در عین حال فواید ورزش را نیز به همراه دارد.

برای کودکانی که تورم مفاصل و درد مرتبط با آن را تجربه می‌کنند، برنامه‌های ورزشی دقیق و با هدایت پزشکی می‌تواند در کاهش التهاب و مدیریت برخی علائم مفید باشد.


رفاه روانی و اجتماعی

فعالیت بدنی عامل مهمی در تنظیم سلامت روانی و عاطفی است.

کودکانی که به طور منظم ورزش می کنند اغلب بهتر می توانند در مدرسه تمرکز کنند و عملکرد شناختی آنها بهبود یافته است.

ورزش باعث آزاد شدن اندورفین های احساس خوب مانند سروتونین در مغز می شود.

این می تواند به کاهش استرس و کاهش خطر افسردگی و اضطراب کمک کند.

علاوه بر این، ورزش فرصتی فوق‌العاده برای کودکان دارای معلولیت برای ایجاد ارتباطات اجتماعی است.

با درگیر شدن با سایر کودکان در یک ظرفیت ورزشی، کودکان می توانند دوستی های قوی ایجاد کنند که در بهبود اعتماد به نفس و کاهش احساس تنهایی و انزوای اجتماعی مفید است.


موانع ورزش برای کودکان دارای معلولیت

نگرانی های مربوط به ریسک و مسئولیت، ناتوانی های درک شده، فقدان تجهیزات یا پشتیبانی لازم، هزینه های بالا همگی می توانند موانعی برای ورزش کودکان دارای معلولیت باشند.

با این حال، برخی از ارائه‌دهندگان فعالیت‌هایی وجود دارند که در برنامه‌ریزی ورزشی مناسب تخصص دارند، و بسیاری از مدارس و پزشکان می‌توانند به شکل‌گیری یک برنامه ورزشی سالم کمک کنند.

انواع ورزش


شنا و ایروبیک در آب

شنا و سایر فعالیت‌های مبتنی بر آب می‌تواند راهی عالی برای معرفی ورزش به کودکانی باشد که در تحرک فیزیکی دچار مشکل هستند.

شناوری آب می تواند به کاهش موانع حرکتی کمک کند و کودکان دارای معلولیت را قادر می سازد تا در فعالیت هایی شرکت کنند که برای بهبود قدرت اسکلتی- عضلانی و قلبی عروقی آنها کار می کند.

در مورد ورزش های آبی گزینه های زیادی وجود دارد. کودکان می توانند شنا کنند، در ایروبیک در آب شرکت کنند یا به دنبال درمان آب درمانی باشند که از استخرهای آب گرم در یک محیط درمانی استفاده می کند.


اسب سواری

اسب سواری اغلب در میان کودکان مورد علاقه طرفداران است و برای بهبود ثبات، تعادل و وضعیت بدن فوق العاده است.

درگیر کردن ماهیچه ها، برنامه ریزی حرکتی، رفلکس ها و هماهنگی، اسب سواری می تواند یک گزینه عالی برای کودکانی باشد که به ورزش عضلانی یا توانبخشی نیاز دارند

فراتر از فواید ذهنی و اجتماعی ورزش معمولی، اسب سواری شامل تماس با حیوانات نیز می شود که بسیاری از کودکان از آن لذت می برند.


بسکتبال با ویلچر، فوتبال

بسکتبال و فوتبال کودکان را قادر می‌سازد تا بخشی از یک تیم ورزشی شوند که می‌تواند اثرات مثبت اجتماعی و عاطفی داشته باشد.

با تطبیق‌های جزئی، این ورزش‌ها می‌توانند گزینه‌های عالی برای کودکان با انواع مختلف ناتوانی‌ها باشند. باشگاه‌های بسکتبال با ویلچر و فوتبال محیط‌های فراگیری را ارائه می‌کنند که در آن کودکان می‌توانند فعال شوند و عشق ورزش را با همسالان خود به اشتراک بگذارند.


تنیس روی ویلچر

تنیس یک ورزش فوق العاده محبوب و یک فعالیت انطباق پذیر فوق العاده است. تعدادی برنامه تنیس با ویلچر در سراسر کشور وجود دارد، همراه با برنامه هایی برای کودکان مبتلا به اوتیسم یا ناتوانی های ذهنی.

بازی های ویدیویی

کودکانی که طرفدار بازی‌های ویدیویی هستند، معمولاً وقتی ورزش می‌تواند بازی‌های حرکتی را در خود جای دهد، مشتاق هستند.

بازی‌های Wii Sports می‌توانند به کودکان کمک کنند تا در فعالیت‌های فیزیکی شرکت کنند که در غیر این صورت ممکن است برایشان غیرقابل دسترس باشد. Wii Sports که به راحتی در خانه کودک راه اندازی می شود، سازگار، خود هدایت شونده و فراگیر است. بند کنترلر می تواند به گرفتن کودکان کمک کند و الزامات حرکتی را می توان در نظر گرفت. بازی های Wii Sports می توانند مقدمه ای برای مشارکت ورزشی باشند که بعداً می توانند به ورزش های غیر دیجیتالی منتقل شوند.


یوگا یا تای چی

یوگا به یک ورزش محبوب برای کودکان و بزرگسالانی که دارای معلولیت هستند تبدیل شده است.

یوگا فوق العاده قابل تطبیق است و می تواند به صورت جداگانه در صورت نیاز طراحی شود.

سطح مشارکت می تواند انعطاف پذیر باشد.

یوگا می تواند به بهبود قدرت عضلات و هسته مرکزی، کنترل و آگاهی بدن و آرامش کمک کند.

به طور مشابه، تای چی می تواند یک گزینه عالی برای کودکانی باشد که با فعالیت های ورزشی سریع مشکل دارند. تای چی نوعی تمرین بدنی آهسته و کنترل شده است که روی گروه های عضلانی منفرد کار می کند.

و در آخر باید گفت که برای ورزش و انجام حرکات فیزیکی مناسب خود حتماً از پزشک خود راهنمایی بگیرید تا بهترین برنامه و راهنمایی های مناسب شما را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *