سلامتی شما

انواع ناتوانی های جسمی

ناتوانی جسمی یک وضعیت طولانی مدت است که بر تحرک، استقامت و عملکرد فیزیکی افراد تأثیر می گذارد.

این ناتوانی ها می توانند ناشی از شرایط مادرزادی (از بدو تولد)، ناتوانی های عصبی ، آسیب ها یا شرایط سلامت روانی باشند.

ناتوانی های جسمی از نظر شدت متفاوت هستند و بر زندگی روزمره افراد تأثیر متفاوتی می گذارد.

ناتوانی های جسمی بر توانایی افراد در انجام حرکات تأثیر می گذارند. در مراحل سبک تر و ضعیف تر آنها می توانند بر فعالیت های روزانه مانند راه رفتن، نشستن و حرکت نیز تأثیر بگذارند و ممکن است باعث خستگی و درد شوند. در مراحل شدیدتر، افراد ممکن است به حمایت مداوم و کمک برای مقابله با چالش های زندگی روزمره نیاز داشته باشند.

در بسیاری از موارد، جامعه و فقدان شمول باعث ایجاد موانع بیشتر برای افراد دارای معلولیت می شود تا اختلافات آنها.

به عنوان مثال، جوانان و کودکان دارای ناتوانی جسمی ممکن است با چالش هایی در دسترسی به محیط اطراف خود و شرکت در وظایف و ارزیابی های اجتماعی به دلیل عدم دسترسی و ناتوانی در حرکت مواجه شوند.

با این حال، هر فردی می تواند تحت تاثیر چالش های منحصر به فرد خود به طور متفاوتی قرار گیرد.

انواع متداول ناتوانی های جسمی

اختلالات حرکتی می تواند بر توانایی افراد در حرکت و انجام تمام فعالیت های روزانه تأثیر بگذارد.

آنها می توانند به دلایل متعددی مانند صدمات، شرایط اسکلتی عضلانی، ناتوانی های عصبی، ناتوانی های مادرزادی و غیره رخ دهند.

اختلال حرکتی می تواند بر عملکرد فیزیکی و حرکاتی مانند ایستادن، راه رفتن یا حفظ تعادل تأثیر بگذارد.

دسترسی به فناوری کمکی، وسایل کمک حرکتی و فیزیوتراپی می تواند به افراد کمک کند تا بر چالش ها غلبه کنند و کرامت و استقلال خود را حفظ کنند.

فلج مغزی

فلج مغزی یک اختلال غیر پیشرونده است که مغز را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث اختلال در عملکرد حرکتی، هماهنگی و حرکت می شود.

بر اساس شدت و مناطق آسیب دیده، فلج مغزی را می توان به چند نوع طبقه بندی کرد.

برخی از رایج ترین انواع آن عبارتند از فلج مغزی اسپاستیک، فلج مغزی دیسکینتیک و فلج مغزی آتاکسیک.

افراد مبتلا به فلج مغزی از طریق یک رویکرد جامع و شخص محور ، با استفاده از درمان و حمایت مناسب، می توانند زندگی رضایت بخشی داشته باشند و به سطوح بالاتری از استقلال دست یابند. مداخله زودهنگام کلید به حداکثر رساندن پتانسیل افراد است.

دیستروفی عضلانی

دیستروفی عضلانی (MD) گروهی از شرایط ژنتیکی است که با ضعف پیشرونده عضلانی مشخص می شود.

انواع مختلفی از MD وجود دارد که هر کدام دارای جهش ژنتیکی خاص و الگوی ضعف عضلانی خود هستند. دیستروفی عضلانی ناشی از جهش های ژنی است که مسئول تولید پروتئین های ضروری برای ساختار و عملکرد ماهیچه ها هستند. این جهش‌ها در تولید یا پایداری این پروتئین‌ها اختلال ایجاد می‌کنند و منجر به ضعف عضلانی و کاهش توده عضلانی می‌شوند.

تحقیقات مداوم در مورد مکانیسم های زمینه ای دیستروفی عضلانی و توسعه درمان های بالقوه، از جمله ژن درمانی و داروهای جدید، امیدی را برای نتایج بهتر در آینده ارائه می دهد.

تشخیص زودهنگام و مدیریت جامع توسط یک تیم چند رشته ای از متخصصان مراقبت های بهداشتی می تواند به بهینه سازی مراقبت و حمایت از افراد مبتلا به دیستروفی عضلانی کمک کند.

آسیب نخاعی

آسیب نخاعی (SCI) زمانی رخ می دهد که آسیب به نخاع منجر به از دست دادن عملکرد، مانند تحرک یا حس شود.

این آسیب ها می توانند از نظر شدت و مکان در امتداد نخاع بسیار متفاوت باشند و منجر به درجات مختلفی از چالش های حرکتی شوند.

آسیب های نخاعی می تواند به دلایل مختلفی از جمله حوادث آسیب زا مانند تصادفات رانندگی، سقوط و آسیب های ورزشی رخ دهد.

علل غیر ضربه ای ممکن است شامل تومورهای نخاعی، عفونت ها یا عوارض ناشی از اقدامات پزشکی باشد.

در حالی که برخی از افراد ممکن است بهبود نسبی عملکرد خود را با درمان و حمایت شدید تجربه کنند، برخی دیگر ممکن است به کمک مادام العمر برای فعالیت های روزانه نیاز داشته باشند.

تحقیقات مداوم در مورد بازسازی نخاع و ترمیم عصبی نویدبخش درمان های آینده برای بهبود نتایج برای افراد مبتلا به آسیب نخاعی است.

ناتوانی های عصبی

ناتوانی های عصبی شامل بسیاری از شرایطی است که بر سیستم عصبی تأثیر می گذارد، از جمله آسیب های مغزی، آسیب های نخاعی و آسیب عصبی.

این ناتوانی‌ها می‌توانند ناشی از علل مختلفی از جمله عوامل ژنتیکی، شرایط مادرزادی، آسیب‌ها یا عفونت‌ها باشند.

مدیریت ناتوانی های عصبی اغلب شامل یک رویکرد چند رشته ای، از جمله درمان پزشکی، درمان های توانبخشی، مراقبت های حمایتی و مداخلات برای بهبود کیفیت زندگی و استقلال عملکردی است.

مولتیپل اسکلروزیس (MS)

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری خود ایمنی است که سیستم عصبی مرکزی را تحت تأثیر قرار می دهد. باعث التهاب یا آسیب به پوشش محافظ رشته های عصبی و تشکیل بافت اسکار می شود.

علائم آن ممکن است شامل خستگی، ضعف عضلانی، مشکلات هماهنگی، اختلالات حسی و اختلال شناختی باشد.

با حمایت فعال و مراقبت های انسانی، افراد مبتلا به ام اس می توانند زندگی با کیفیت خوبی داشته باشند.

اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)

اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) یک بیماری عصبی پیشرونده است که بر سلول های عصبی در مغز و نخاع تأثیر می گذارد.

ALS را می توان بر اساس الگوی علائم و پیشرفت به انواع مختلفی طبقه بندی کرد. شایع ترین شکل ALS پراکنده است که بدون استعداد ژنتیکی ظاهری رخ می دهد و اکثر موارد را تشکیل می دهد.

تشخیص ALS بر اساس ارزیابی بالینی، معاینه عصبی، الکترومیوگرافی (EMG) برای ارزیابی فعالیت الکتریکی عضلانی و آزمایش‌های تصویربرداری مانند MRI برای رد سایر شرایط است. هیچ آزمایش قطعی واحدی برای ALS وجود ندارد، بنابراین تشخیص اغلب شامل رد سایر علل بالقوه علائم است. حمایت فعال و مراقبت مناسب برای افراد مبتلا به ALS بسیار مفید است و می تواند به آنها در بهبود کیفیت زندگی کمک کند.

سکته

سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به بخشی از مغز مختل می شود و به سلول های مغز آسیب می رساند.

بسته به محل و میزان آسیب مغزی، این می تواند منجر به علائمی مانند فلج، ضعف، مشکلات گفتاری، مشکلات شناختی یا تغییر در رفتار شود.

یک رویکرد چند رشته ای برای حمایت برای افرادی که سکته مغزی را تجربه کرده اند ضروری است و می تواند به آنها در بهزیستی جسمی، عاطفی و شناختی کمک کند.

اختلالات حسی

اختلال حسی وضعیتی است که بر یک یا چند حواس مانند بینایی، لامسه، شنوایی، چشایی و بویایی تأثیر می گذارد.

این اختلالات می تواند متفاوت باشد و ممکن است توسط عوامل مختلفی ایجاد شود. برخی ممکن است مادرزادی یا اکتسابی بعداً به دلیل آسیب یا چالش سلامتی باشند، یا ممکن است مرتبط با سن باشند.

زندگی مستقل با شرایط حسی هنوز از طریق سیستم حمایتی مناسب امکان پذیر است، اما نیاز به رویکردی شخصی و انسانی دارد.

اختلالات بینایی

اختلال بینایی وضعیتی است که توانایی بینایی را کاهش می دهد و باعث ایجاد مشکلات بینایی می شود.

مثلاً نابینایی حالتی است که در آن فرد اصلاً قادر به دیدن نیست.

امروزه افرادی که نابینا یا کم بینا هستند می توانند از فناوری های کمکی مانند صفحه خوان ها کمک موثری دریافت کنند. ما به طور مرتب نمونه هایی از افراد کم بینا را می بینیم که رویاهای خود را دنبال می کنند و کیفیت زندگی خوبی را حفظ می کنند.

اختلالات شنوایی

اختلالات شنوایی بر توانایی درک صداها تأثیر می گذارد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • ناشنوایی : نشان دهنده از دست دادن کامل شنوایی است.
  • کم شنوایی: از دست دادن جزئی شنوایی، از خفیف تا عمیق.
  • وزوز گوش : صداهای وزوز یا زنگ بدون محرک خارجی.
  • کم شنوایی هدایتی:  ناشی از مشکلاتی در گوش خارجی یا میانی، مانند عفونت گوش.
  • کم شنوایی حسی عصبی:  ناشی از آسیب به گوش داخلی یا عصب شنوایی، اغلب به دلیل افزایش سن، قرار گرفتن در معرض صدا یا عوامل ژنتیکی است.

تاثیر بر زندگی روزمره

موانع دسترسی و مشارکت در جامعه به نابرابری و انزوای اجتماعی کمک می کند.

بسیاری از موانعی که افراد دارای معلولیت با آن روبرو هستند به دلیل عدم مشارکت است و نه به دلیل تفاوت های افراد.

ناتوانی‌های جسمی می‌توانند عمیقاً بر جنبه‌های مختلف زندگی روزمره از جمله تحرک، مراقبت از خود، ارتباط و تعامل اجتماعی تأثیر بگذارند.

کارهایی مانند حمام کردن، لباس پوشیدن، نظافت و تغذیه ممکن است برای افراد دارای معلولیت جسمی دشوارتر باشد و به کمک یا استفاده از تجهیزات و تکنیک های سازگار برای حفظ استقلال نیاز داشته باشند.

زندگی با ناتوانی جسمی و تجربه فقدان درگیر شدن با زندگی می تواند عواقب عاطفی و روانی از جمله استرس، افسردگی، اضطراب و عزت نفس پایین داشته باشد. استراتژی‌های مقابله، حمایت اجتماعی و خدمات سلامت روان ممکن است برای رسیدگی به این چالش‌ها و کمک به مردم برای داشتن یک زندگی کامل مورد نیاز باشد.

راهبردهای مقابله و پشتیبانی

استراتژی‌های مقابله و سیستم‌های حمایتی برای افراد دارای ناتوانی جسمی برای مدیریت چالش‌ها، حفظ رفاه و داشتن زندگی رضایت‌بخش ضروری هستند.

افراد دارای معلولیت جسمی را تشویق کنید تا از نیازها، حقوق و ترجیحات خود دفاع کنند و برای آنها تلاش کنند.

این شامل برقراری ارتباط آشکار با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی، مربیان، کارفرمایان و دیگران برای اطمینان از دسترسی به محل اقامت، خدمات و فرصت های مشارکت کامل است. شبکه های اجتماعی قوی خانواده و دوستان می توانند کمک عملی، حمایت عاطفی و تشویق کننده باشند.

ایجاد و حفظ روابط مثبت می تواند انعطاف پذیری را افزایش دهد و رفاه کلی زندگی را بهبود بخشد.

مشاوره می تواند به افراد دارای ناتوانی جسمی کمک کند تا چالش های عاطفی را برطرف کنند، با استرس کنار بیایند و راهبردهای مقابله ای موثری را توسعه دهند. درمانگران با تجربه در مسائل ناتوانی می توانند راهنمایی و پشتیبانی متناسب با نیازهای فردی ارائه دهند.

پرورش دیدگاه مثبت، تمرکز بر نقاط قوت و توانایی ها، و پذیرش حس انعطاف پذیری می تواند به افراد کمک کند تا بر چالش ها غلبه کنند و خود را با زندگی با ناتوانی جسمی سازگار کنند. شفقت به خود را تشویق کنید، دستاوردها را جشن بگیرید و قدردانی را تمرین کنید.

خدمات مورد نیاز ناتوانان جسمی

یکی از محصولات مهم برای افردا با ناتوانی جسمی، ویلچر ، عصا و واکر است چون با استفاده از این محصولات فرد مورد نظر میتواند به استقلال و آزادی عمل بیشتری داشته باشد.

تیم ما متشکل از مشاوران بسیار آموزش دیده است که میتوانند مراقبت های مناسب و راهنمایی های مناسب را به شما پیشنهاد کنند.

شایع‌ترین ناتوانی‌های جسمی شامل اختلالات حرکتی، ناتوانی‌های عصبی و اختلالات حسی است که می‌تواند افراد را به طرق مختلف تحت تأثیر قرار دهد.

ناتوانی ها همچنین می توانند از نظر شدت متفاوت باشند و بر زندگی روزمره افراد تأثیر متفاوتی بگذارند.

برآوردن نیازهای متنوع و منحصر به فرد مردم برای تضمین دسترسی و فرصت های برابر در همه جنبه های زندگی ضروری است ، که مهم ترین و بزرگ هدف ما و همکاران ما در شرکت ایران بهکار ارائه محصولات و راهنمایی مناسب برای دست یافتن به این مورد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *