سلامتی شما

آشنایی با انواع عصا و واکر

انواع عصا و واکر

عصا یا واکر

با افزایش سن، توانایی های فیزیکی ما تغییر می کند و ممکن است برای حرکت به کمک نیاز داشته باشیم. وسایل کمکی پیاده روی یکی از راه حل‌هایی است که می‌تواند به افرادی که دارای چالش‌های حرکتی هستند کمک کند تا فعال و مستقل بمانند. دو وسیله کمکی محبوب راه رفتن عصا و واکر هستند. در این مقاله به تفاوت ها، مزایا و معایب عصا و واکر می‌پردازیم.

 

انواع عصا و واکر

 

عصا:

عصا چوب بلندی است که برای تحمل وزن کاربر هنگام راه رفتن استفاده می‌شود. معمولاً از چوب، آلومینیوم یا فیبر کربن ساخته شده است. عصای پیاده روی در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارند و می‌توان آنها را متناسب با قد و وزن کاربر سفارشی کرد.

مزایای استفاده از عصا:

سبک وزن: عصای پیاده روی سبک وزن هستند و به راحتی قابل حمل هستند و برای افرادی که نیاز به حمایت گاه به گاه در حین راه رفتن دارند ایده آل هستند.

استفاده آسان: استفاده از عصای پیاده روی ساده است و نیازی به آموزش یا دستورالعمل خاصی ندارد.

ارزان: عصای پیاده روی عموماً ارزان تر از واکرها هستند، و آنها را به گزینه‌ای مقرون به صرفه برای افرادی که بودجه کمی دارند تبدیل می کند.

پایداری را فراهم می کند: عصا هنگام راه رفتن ثبات و پشتیبانی می‌کند و برای افرادی که مشکلات تعادلی دارند مفید است.

مضرات عصا:

پشتیبانی محدود: چوب‌های پیاده‌روی پشتیبانی محدودی را ارائه می‌کنند و برای افرادی که در حین راه رفتن به کمک گسترده‌تری نیاز دارند، مناسب نیستند.

تک دستی: عصای پیاده روی نیاز به استفاده از یک دست دارند که برای افرادی که برای فعالیت های دیگر به هر دو دست نیاز دارند می‌تواند ناراحت کننده باشد.

برای زمین های ناهموار ایده آل نیست: عصای پیاده روی برای زمین های ناهموار یا ناهموار ایده آل نیستند، زیرا ممکن است گیر کنند یا بلغزند.

انواع عصا کدام است؟

به لحاظ ساختاری, عصاها به دسته‌های زیر تقسیم بندی می‌شوند:

 • عصا تک نقطه‌ای
 • عصا چند نقطه‌ای
 • عصا تاشو
 • عصا صندلی‌ شو

عصای تک نقطه‌ای:

ساختار عصاهای تک نقطه ای ساده است, این عصاها دارای یک دسته منحنی شکل هستند و معمولا در قسمت انتهایی دارای سطحی است که برای اتکا طراحی شده است که امنیت قدم های فرد را تامین می‌کند.
برای سالمندانی که تنها مشکل حرکتی در قدم زدن و حفظ تعادل دارند این عصا مناسب‌ترین است.

عصای چند نقطه‌ای:

یکی دیگر از انواع عصاها، عصای چند نقطه ای است. این عصا بیشتر مناسب افرادی است که بر اثر بیماری و یا تصادف, دارای مشکلاتی در حرکت کردن هستند.
عصاهای چند نقطه‌ای به گونه ای طراحی شده‌اند که در ناحیه اتکا دارای چندین نقطه است. این نقاط ایمنی بیشتری را برای فرد به وجود می آورد و فرد با اطمینان بیشتری تکیه می کند.
معمولا تعداد نقاط اتصال به نام “حلقه” شناخته می شود. رایج ترین عصای چند نقطه ای, عصای چهار حلقه ای است.

انواع عصای تاشو:

این نوع قابلیت آن را دارد که از چند ناحیه تا یا جمع شود و به یک وسیله کوچک تبدیل شود. هنگامی که عصا باز است مقاومت بالایی دارد و بسیار محکم است. در صورتی که فرد نیازی به آن نداشته باشد می تواند به راحتی آن را جمع کند.

یکی از بهترین عصاها برای افراد کم تحک, عصای تاشو است.

عصای صندلی شو:

یکی دیگر از انواع عصا, عصای صندلی شو است. این عصا بسیار مناسب سالمندانی است که توانایی راه رفتن طولانی مدت را ندارند. عصای صندلی شو یکی از بهترین عصاهای طبی به شمار می رود.

نکاتی که هنگام خرید عصا باید به آن توجه کنید!

همانطور که گفتیم اولین چیزی که در انتخاب یک عصا باید در نظر بگیرید, نوع ساختار آن است. اما به طور کلی موارد دیگری نیز هست که هنگام خرید باید به آن ها توجه کرد.

 

نوع دسته عصا:

دسته عصا یکی از مهم ترین و اصلی ترین قسمت های آن به شمار می‌آید. نحوه گرفتن عصا بسیار اهمیت دارد, چرا که در صورتی که راحت نباشد می تواند سبب آسیب و اذیت سالمند شود و در ادامه باعث ناتوایی بیشتر وی شود.

انواع دسته عصا:

 • عصای سر کج: استانداردترین حالت است.
 • عصایT شکل: کاملا شبیه حرف T است و مناسب افردی است که از ناحیه مچ دارای مشکلاتی هستند.
 • عصایی فریتز: تقریبا شبیه عصای T است با این تفاوت که دارای راحتی بیشتری نسبت به خود عصای. T است.
 • عصای افست: این نوع عصا شبیه علامت سوال است و قادر است که افراد با وزن بالا را نیز ساپورت کند.

انواع گیره روی دسته:

نوع گیره ای که بر روی دسته قرار می گیرد دارای مزیت هایی است که به انتخاب شما بسیار کمک خواهد کرد:

 • گیره کف: باعث ایجاد حس نرمی و راحتی در فرد می شود.
 • گیره ژله‌ای: باعث کاهش خستگی و استرس در سالمند می شود.
 • گیره بزرگ: سبب درمان دردهای مفاصل و آرتروز می شود.
 • گیره ارتوپدی: این گیره مناسب برای افرادی است که دارای درد در نواحی مختلف دست هستند.

ارتفاع و اندازه عصا:

یکی از دیگر فاکتورهای بسیار مهم در ساخت این وسیله توانبخشی, میزان ارتفاع و قابلیت تنظیم آن است.
می توان گفت بهترین عصا, عصای است که تمامی نیازهای سالمند را پاسخ دهد. تنظیم ارتفاع عصا یکی از مهم ترین مسائل چه برای سالمندان و چه برای فرد بیماری است که از عصا استفاده می کند.
اگر ارتفاع عصا متناسب با قد فرد استفاده کننده نباشد و بلند باشد, وی با مشکل مواجه خواهد شد. از طرفی کوتاه بودن عصا نیز سبب ایجاد ناراحتی هایی در ناحیه کمر و گردن می شود.

واکرها:

 

انواع عصا و واکر

 

واکر یک وسیله کمکی حرکتی است که پشتیبانی بیشتری نسبت به عصا دارد. معمولاً از یک قاب فلزی با چهار پایه و یک پلت فرم برای تحمل وزن کاربر تشکیل شده است. واکرها را می توان متناسب با قد کاربر تنظیم کرد و دارای ویژگی های مختلفی مانند چرخ، ترمز و صندلی است.

مزایای واکر:

حمایت بیشتر: واکرها حمایت بیشتری نسبت به عصای راه رفتن ارائه می‌کنند و برای افرادی که در حین راه رفتن به کمک زیادی نیاز دارند، مناسب هستند.

قابل تنظیم: واکرها قابل تنظیم هستند و می توان آنها را متناسب با قد و نیازهای کاربر سفارشی کرد.

همه کاره: واکرها برای استفاده در فضای داخلی و خارجی مناسب هستند و می توانند در زمین های ناهموار حرکت کنند.

نقاط پشتیبانی چندگانه: واکرها دارای چهار پا هستند که چندین نقطه حمایتی را ارائه می دهند که خطر سقوط و آسیب را کاهش می دهد.

معایب واکرها:

سنگین: واکرها می توانند سنگین باشند و مانور دادن آنها دشوار است، بنابراین برای افرادی که قدرت بالاتنه محدودی دارند مناسب نیستند.

حجیم: واکرها ممکن است حجیم و نگهداری آنها دشوار باشد و به فضای بیشتری نسبت به چوب دستی نیاز دارند.

گران‌تر: واکرها معمولاً گران‌تر از عصا هستند و برای برخی افراد مقرون به صرفه‌تر هستند.

 

انواع عصا و واکر

 

نتیجه:

در نتیجه، هم عصای راه رفتن و هم واکرها وسایل کمکی حرکتی ضروری هستند که می توانند به افراد دارای مشکلات فیزیکی کمک کنند تا فعال و مستقل بمانند. عصای پیاده روی سبک و مقرون به صرفه هستند و برای افرادی که مشکلات تعادلی دارند، ثبات و پشتیبانی می کند. واکرها حمایت گسترده تری را ارائه می دهند و برای افرادی مناسب هستند که در حین راه رفتن به کمک گسترده نیاز دارند، از جمله کسانی که قدرت بالایی بدنشان محدود است. در نهایت، انتخاب بین عصا و واکر به نیازها و ترجیحات کاربر بستگی دارد. برای تعیین مناسب ترین کمک حرکتی برای نیاز خود، مشورت با یک متخصص پزشکی ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *